Edukacja i rozwójMama i TataZabawa i rozrywka

Jak zapełnić czas dziecku gdy musicie siedzieć w domu podczas epidemii, kwarantanny, koronawirusa?

Rodzina w domu

Epidemia koronawirusa całkowicie przewróciła do góry nogami nasze życie, ale i ile my, jako dorośli jakoś możemy sobie z tym poradzić, o tyle w przypadku dzieci konieczność pozostania w domu może być wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić? Jak zapełnić czas dzieciom w okresie kwarantanny i nie zwariować?

Koronawirus i kwarantanna domowa, a dzieci

Kwarantanna domowa nie jest łatwa dla nikogo, to spora niedogodność i możemy o tym mówić otwarcie my, jako dorośli. Jednak z racji większej dojrzałości, znacznie łatwiej nam się jest przystosować do nowych warunków, nawet jak nam się one nie podobają, znacznie gorzej wygląda to w przypadku dzieci. Maluchy zmuszone do pozostania w domu zaczynają się nudzić, a jak mają jeszcze rodziców pod ręką, starają się to wykorzystywać, a tłumaczenie im, że mama czy tata pracują, jest praktycznie niemożliwe. Ze starszymi dziećmi też łatwo nie ma – choć teoretycznie mogą zająć się same sobie, to upilnowanie nastolatków łatwe nie jest, a ci z założenia nie chcą siedzieć w domu. Przed rodzicami stoi więc duże wyzwanie.

W ciągu ostatnich tygodni wymieniono już całe mnóstwo pomysłów na to, jak zająć czas dzieciom w czasie pandemii i nie jest to nic odkrywczego. Te pomysły funkcjonują od dawna, tylko zazwyczaj albo nie mieliśmy na nic czasu, albo nam się nie chciało. Teraz poniekąd sytuacja wymusza na nas nowe podejście.

warto przeczytać:  Jaki instrument wybrać dla dziecka?

Jak zająć czas dziecku w domu w czasie pandemii?

O ile na co dzień poniekąd wymaga się, by z dzieckiem spędzać jak najwięcej czasu, o tyle w czasie kwarantanny kontakt ten jest wymuszony na okrągło. I pojawia się problem – co robić z dzieckiem w czasie wolnym, zwłaszcza gdy jest ono jeszcze w wieku, który domaga się uwagi rodzica? Możliwości mamy naprawdę bardzo szerokie, a w sieci nie brakuje pomysłów na ciekawe, zabawne, a często i kreatywne i oraz pożyteczne spędzanie wspólnego czasu.

Klasyczne zabawy w chowanego, zabawy balonami, prace plastyczne, jak kolorowanki, malowanie farbami, wycinanie i składanie modeli to tylko kilka przykładów. Będąc razem, można z powodzeniem także wspólnie zajmować się domem – razem gotować, sprzątać i prać, można zachęcić do tego młodsze dzieci, aby nauczyły się odpowiedzialności, a przy okazji, aby czuły się potrzebne.

Nawet proste czynności mogą wiele zdziałać. Może dzieci zaczną podzielać pasje rodziców? Malowanie figurek z ojcem nauczy dziecko cierpliwości, z kolei mama razem z córką urządzą pokaz mody, albo stworzą nowe ubranka dla lalek i misiów, albo zacząć szyć razem maski. Nie zapominajmy też o potędze, jaką dają książki – wspólne czytanie zbliża rodzinę, ale równie dobrze raz na jakiś czas warto zrobić takę wspólny seans z filmami familijnymi i bajkami dla dzieci. Dobrze wykazać się kreatywnością i pomysłowością.

warto przeczytać:  Jak wzmocnić odporność dziecka, aby jak najmniej chorowało?

Rodzic bawiązy się klockami z dziećmi

Praca rodziców a dzieci w domu

Spędzanie czasu z dzieckiem jest ważne dla jego rozwoju, zwłaszcza psychicznego, jednak robienie tego przez cały czas z powodu przymusu pandemii jest bardzo trudne. Można kochać swoje dzieci ponad życie, ale bycie z nimi i dawanie im pełnej uwagi przez cały dzień może być wyczerpujące, dodatkowo często rodzice pracują także w domu, więc nawet gdyby chcieli, nie są w stanie skupić się w pełni na swoich pociechach. Niestety tłumaczenie, że mama czy tata pracują i nie mogą się bawić, jest praktycznie niemożliwe. Trzeba więc znaleźć dziecku zajęcie, które pozwoli mu na skupieniu się na nim przynajmniej przez jakiś czas.

W ostateczności, jeżeli sytuacja jest naprawdę trudna, pozostaje jeszcze telewizor i bajki. Wiele osób może uznać, że jest to pójście na łatwiznę, ale czasem jest to jedyny sposób, by nie oszaleć i móc na spokojnie zająć się obowiązkami, a po skończonej pracy całkowicie poświęcić uwagę dziecku.

Jak przetrwać kwarantanne i nie zwariować – poradnik dla rodziców

Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie jest nam łatwo, ale należy pamiętać, że dzieciom też łatwo nie jest, zwłaszcza tym małym, które nie są w stanie zrozumieć sytuacji, w jakiej się znalazły i co właściwie się dzieje. Denerwowanie się i krzyczenie wcale nie pomoże – dziecko będzie się czuło jeszcze gorzej, a i my wcale lepiej na tym nie wyjdziemy. Warto więc poświęcić czas dzieciom nawet na chwilę, wytłumaczyć im na spokojnie wszystko, opowiedzieć, dlaczego trzeba siedzieć w domu i jak można chronić się przed zarażeniem.

warto przeczytać:  Jak rozmawiać o problemach rodzinnych z dzieckiem w wieku szkolnym?

Dobrze jest też opracować plan dnia, który będzie rutynowy i oczywisty, nawet dla najmłodszych. Dzieciom lepiej będzie się wtedy przystosować. Co ważne, należy też dać dzieciom czas na emocje. Zmiana życie, niemożność wychodzenia, pójścia do szkoły, przedszkola czy na plac zabaw może być frustrujące. To, że zaczną odczuwać złość i smutek jest rzeczą normalną, my sami też przecież zadowoleni nie jesteśmy. My jednak zobowiązujemy się do panowania nad sobą i swoim zachowaniem, staramy się też nie popadać w panikę i myśleć trzeźwo – dzieciom niekoniecznie będzie to wychodzić. Trzeba więc rozmawiać, tłumaczyć i po prostu być. Wspólnie spędzony czas na kwarantannie wcale nie musi być straszny.

Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *