Edukacja i rozwój

Jaki instrument wybrać dla dziecka?

mała skrzypaczka

Masz muzykalne dziecko? Chciałbyś, żeby rozwijało swoje muzyczne pasje, ale nie wiesz, jaki instrument byłby dla niego najodpowiedniejszy? Oto kilka wskazówek, które być może pomogą ci podjąć decyzję.

Weź pod uwagę zainteresowania dziecka

Podstawowym kryterium wyboru powinno być oczywiście muzyczne zainteresowanie dziecka. Znaczenie ma tu, jakiej muzyki najchętniej słucha, które piosenki najbardziej mu się podobają i oczywiście przede wszystkim, na jakim instrumencie samo chciałoby grać.

Zupełnym strzałem w stopę jest nakłanianie dziecka do gry na instrumencie, który go w ogóle nie pociąga. Może uwielbiamy dźwięk skrzypiec i bylibyśmy przeszczęśliwi, gdyby nasza córka została skrzypaczką – to nieważne. Nie ma to znaczenia, jeśli ona sama woli pianino czy perkusję. Zmuszanie dziecka do gry na nielubianym przez niego instrumencie, to najprostsza droga, by zrazić je do muzyki w ogóle, a ćwiczenia mogą stać się najbardziej znienawidzoną częścią dnia.

warto przeczytać:  Sposoby na niejadka – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Dobierz instrument do wieku dziecka

Duże znaczenie przy wyborze instrumentu ma też wiek dziecka. Jeżeli ono samo nie wykazuje szczególniejszej sympatii do jakiegoś konkretnego instrumentu, ale jest muzykalne, możemy wziąć właśnie pod uwagę jego wiek. Dla dzieci poniżej szóstego roku życia zaleca się instrumenty klawiszowe i skrzypce, bowiem w ich przypadku trzeba wcześnie zacząć, by osiągnąć wysoki poziom. Dla starszych dzieci można polecić flet, gitarę czy perkusję.

chłopczyk z gitarą

Charakter dziecka a wybór instrumentu

Instrument to rzecz bardzo spersonalizowana, więc przy wyborze znaczenie ma nawet coś takiego jak osobowość i charakter dziecka. To dotyczy w ogóle kariery muzycznej jako całości. Nie każde dziecko ma na tyle śmiałości, by dobrze się czuć grając solo.

Dla tych nieśmiałych lepszym wyjściem może być gra w orkiestrze na instrumencie o roli wspierającej. Dziecko lubiące być w centrum uwagi chętniej wybierze trąbkę lub flet. Dzieciom, które przede wszystkim cenią sobie niezależność, mogą bardziej przypaść do gustu instrumenty bardziej wyszukane i niecodzienne, takie jak obój lub waltornia.

warto przeczytać:  Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole?

Czy warto wybrać instrument klawiszowy?

Jak pokazują dane statystyczne, niemal 80% rodziców wybiera dla swoich pociech instrumenty klawiszowe. Głównym powodem może być to, że są one względnie łatwe w obsłudze. W przypadku fortepianu lub pianina z prawdziwego zdarzenia poważnym minusem może być wysoka cena, jednak już keyboard nie powinien poważnie nadszarpnąć naszego budżetu. Takie instrumenty mają dodatkową zaletę – klawisze mają też zaprogramowane dźwięki wielu innych instrumentów, co zachęci dziecko do muzycznych eksperymentów.

dziecko gra na klawiszach

Jakie zalety mają skrzypce?

Jednym z plusów tego instrumentu jest to, że muzyk odbiera dźwięki nie tylko uszami, lecz całym ciałem, co może ułatwić dziecku wczucie się w muzykę. Spore znaczenie ma też brak progów oraz szeroka gama rozmiarów, w jakich ten instrument jest dostępny.

Dlaczego warto wybrać gitarę?

Również gitara ma wiele zalet. Jedną z nich jest jej mobilność. Fortepianu czy perkusji dziecko nie weźmie ze sobą wszędzie, gdzie będzie chciało. Z gitarą jest inaczej, dzięki czemu może ćwiczyć nawet na świeżym powietrzu. Dodatkową zaletą jest to, że w przypadku gitary nawet proste chwyty dają dobre brzmienie, co może działać motywująco na dziecko.

warto przeczytać:  Jaki sport wybrać dla dziecka? Kiedy dziecko może zacząć trenować?
Udostępnij:

1 comment

  1. Wiola 5 grudnia, 2018 at 13:13 Odpowiedz

    Tak naprawdę to każdy instrument ma swoje zalety i wady a najważniejsze w tym wszystkim jest to, by dziecko chciało na nim ćwiczyć. Moja córka w tym roku rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej I stopnia w klasie gitary. To ona zdecydowała na jakim instrumencie chce grać, a nie ja. Wprawdzie ja bardziej widziałbym ją na skrzypcach, ale dobrze chyba się stało, bo teraz widzę ile radości sprawia jej granie na gitarze. Taka moja rada jeżeli chodzi o dobór gitary dla dziecka, musi być ona dopasowana rozmiarowo do wieku i wzrostu dziecka. Tak więc najlepiej pojechać do sklepu z kimś kto się na tym zna. Ja swojej Oli, która ma 8 lat kupiłam gitarę Kantare w rozmiarze 3/4. Na pierwsze kilka lat jej starczy, a potem zapewne trzeba będzie kupić pełnowymiarową 4/4. Pozdrawiam

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *