Edukacja i rozwój

Jaki instrument dla dziecka? Fortepian, gitara, skrzypce dla dziecka – co wybrać?

Instrument dla dziecka

Niekiedy małe dzieci potrafią nas zaskoczyć — symulując uderzanie o coś w rytm muzyki, czy chociażby taniec pod jakąś piosenkę. W takich przypadkach warto zastanowić się, czy dziecko nie urodziło się z jakimś wewnętrznym talentem. Jeśli zauważyłeś, że twoje dziecko posiada talent muzyczny, ale nie wiesz jaki instrument byłby odpowiedni, to w niniejszym poradniku pomożemy ci wybrać i wskażemy kilka propozycji narzędzi muzycznych.

Jakie są instrumenty dla dziecka?

Istnieje wiele instrumentów muzycznych, niemniej jednak nie każde narzędzie nadaje się dla dziecka. Zważywszy na poszczególne czynniki konkretnego instrumentu takich jak: waga, objętość, rodzaj itp., będą się stosunkowo różnić od pozostałych. Jednakże są też takie instrumenty, które posiadają zdecydowanie mniejszą objętość i będą spełniały normy użytkowe. Jakie instrumenty są dla dziecka? Można wymienić między innymi małe gitary, które posiadają 3-4 struny (zalecane dla dzieci, które rozpoczynają naukę); skrzypce dla początkujących; fortepiany, które posiadają najważniejsze i podstawowe klawisze, aby dziecko mogło przyswoić wiedzę na temat wydobycia konkretnych dźwięków; niewielką perkusję, czy chociażby mały, przenośny akordeon. W przypadku akordeonu warto zastanowić się nad tym instrumentem muzycznym, ponieważ jest on bardziej skomplikowany w użytkowaniu niż reszta z wymienionych propozycji narzędzi muzycznych.

Który instrument dla dziecka byłby odpowiedni?

W zależności od tego, jaki talent może posiadać twoja pociecha, warto wypróbować taki instrument, z którym dobrze sobie radzi. Co prawda dziecko nie musi być dobre we wszystkim, ponieważ nie każdy muzyk specjalizuje się we wszystkich instrumentach. W tym celu można wypożyczyć instrumenty muzyczne i zobaczyć, które narzędzie zapewni atrakcje dziecku. Warto też zaznaczyć, że jeśli zdecydujemy się na zakup konkretnego instrumentu, musimy znać przede wszystkim parametry i dostosować je do potrzeb dziecka. Podczas korzystania np. ze skrzypiec, instrument powinien być przede wszystkim lekki, aby dziecko mogło bez problemu utrzymać narzędzie. Skrzypce powinny być nie za długie, aby ramiona były odpowiednio dopasowane do skrzypiec i smyczka.
Jeśli planujesz zakup fortepianu dla swojego dziecka, spraw, aby siedzenie było odpowiednie do proporcji ciała podczas korzystania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze instrumentu dla dziecka?

Przy zakupie instrumentu dla swojego dziecka, upewnij się, czy dziecko rzeczywiście poradziłoby sobie z konkretnym narzędziem muzycznym. Jest to ważne, ponieważ jeśli zakupisz instrument, w którym dziecko nie radzi sobie zbyt dobrze, bądź nie chce się nauczyć, to w tym przypadku należy wymienić narzędzie muzyczne. Warto też poszukać odpowiednich sklepów muzycznych i porównać ceny instrumentów, ponieważ istnieje wiele rodzajów przyrządów, które mają podobne, lub rozbudowane funkcje. Odpowiednim narzędziem będzie taki instrument muzyczny, który posiada podstawowe funkcje, aby dziecko mogło nauczyć się podstaw korzystania.

Udostępnij:

1 comment

  1. Leonardo 28 września, 2021 at 13:33 Odpowiedz

    Moje dziecko zakochało się w ukulele! Uważam, że to świetny instrument dla malucha – łatwa się gra, szybko widać efekty, przez co dziecko się nie zniechęca, a do tego jest lekkie i dość tanie. Same plusy 🙂

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *