Edukacja i rozwój

Nauka gry na fortepianie dla dzieci czy na pianinie, a może keyboard dla dziecka?

mały chłopczyk gra na pianinie

Nauka gry na instrumentach to, zwłaszcza dla dzieci, niezwykle rozwojowe zajęcie. Nie mniej sam wybór odpowiedniego instrumentu nie jest prosty. Wiele osób nakłania swoje pociechy do ćwiczenia gry na fortepianie, pianinie, czy keyboardzie. Którą z tych opcji warto wybrać?

Co brać pod uwagę wybierając instrument klawiszowy dla dziecka?

Zastanawiając się nad tym, jaki instrument dla dziecka wybrać, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim brany pod uwagę musi być wiek oraz wielkość dziecka. Niektóre instrumenty, jak na przykład fortepian, mogą okazać się zbyt duże dla drobnego czterolatka, a jest to utrudnienie, które może go skutecznie zniechęcić do ćwiczeń. Znaczenie mają także muzyczne preferencje młodego człowieka. Być może ma on już własne zdanie na temat tego, jakie dźwięki najbardziej mu się podobają i tym chętniej będzie oddawał się grze na wymarzonym instrumencie.

Kolejne rzeczy, których nie wolno pominąć to oczywiście warunki domowe, a dokładnie to, czy mamy miejsce na fortepian, czy nawet pianino w swoim mieszkaniu lub domu. Spośród instrumentów klawiszowych najmniej miejsca zajmuje keyboard, można go też schować, co jest sporym ułatwieniem. Znaczenie mają oczywiście także koszty związane z lekcjami gry na danym instrumencie oraz jego zakup.

Kto powinien wybrać grę na fortepianie?

Nie jest tajemnicą, że fortepian to instrument klawiszowy, który zapewnia najlepsze wrażenia z gry, a także najwyższą jakość dźwięku. Jest to zasługa młotkowego mechanizmu, który zapewnia pełną kontrolę nad dynamiką i artykulacją. Nauka gry na fortepianie otwiera drogę dla tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności na poziomie profesjonalnym. Może to prowadzić do kariery jako wykonawca, kompozytor, nauczyciel muzyki itd. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to instrument drogi, bardzo ciężki i zajmujący dużo miejsca. Ponadto fortepiany wymagają regularnego strojenia i konserwacji.

Podobnie, jak w przypadku gry także na innych instrumentach klawiszowych, gra na fortepianie w młodym wieku może pomóc w rozwoju umiejętności motorycznych, pamięci i zdolności koncentracji. Muzyka może również wpływać na rozwój emocjonalny i kreatywny.

Co lepsze dla dziecka – keyboard czy pianino?

Bardzo często zastanawiając się nad wyborem instrumentu dla dziecka, rodzice wybierają między pianinem a keyboardem. Pianino, choć również zajmuje sporo miejsca i jest ciężkie, to kosztuje mniej niż fortepian, a wiele osób posiada jeszcze pianina w domach. Oczywiście niezbędne jest strojenie i konserwacja, niemniej jest to instrument znajdujący się w zasięgu większej liczby osób, niż fortepian, a zapewnia zbliżone wrażania podczas gry.

Keyboard znacznie różni się od dwóch poprzednich instrumentów. Jest to instrument elektroniczny, który oferuje szeroką gamę dźwięków i efektów, co może być atrakcyjne dla tych, którzy chcą eksperymentować z różnymi stylami muzycznymi. Podczas gdy pianino i fortepian nadają się świetnie do grania utworów klasycznych, czy jazzowych, to keyboard kusi eksploracją różnorodnych brzmień. Ponadto jest mobilny, łatwo go spakować i wziąć ze sobą gdzieś, jeśli jest taka potrzeba.

Jak widać wybór nie jest prosty, każda z opcji ma swoje zalety. Który z instrumentów klawiszowych jest Waszym zdaniem najlepszy do nauki gry dla dziecka? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *