DzieckoEdukacja i rozwój

Pokój młodzieżowy, czyli jak urządzić pokój nastolatkowi?

Pokój młodzieżowy to miejsce, w którym twoje dziecko powinno czuć się swobodnie i komfortowo. Ponadto musi pełnić funkcję zarówno sypialni, jak i miejsca rozrywki czy nauki. Ważne, aby urządzić je odpowiednio do zainteresowań i charakteru nastolatka, a także stworzyć mu tam sferę prywatności.

Pokój młodzieżowy dopasowany do zainteresowań nastolatka

Dojrzewanie to najtrudniejszy okres, w którym twoje dziecko potrzebuje spokoju, intymności i własnego kąta, gdzie będzie mogło zrelaksować się po szkole. Idealnym pomysłem na stworzenie takiego miejsca, jest dostosowanie wystroju pokoju młodzieżowego do zainteresowań nastolatka. W ofertach różnych sklepów znajdziesz tapety, wykładziny, a także meble inspirowane zespołami muzycznymi, dyscyplinami sportowymi czy innymi formami rozrywki. Na przykład w ofercie salonu meblowego Wersal, aż roi się od oryginalnych pomysłów na urządzenie pokoju młodzieżowego, o czym możesz przekonać się na https://www.meblewersal.pl/25-pokoj-mlodziezowy. Jednak musisz pamiętać, że ma być to miejsce, w którym twoje dziecko będzie czuło się swobodnie. Dlatego to ono powinno przede wszystkim decydować o wystroju wnętrza.

warto przeczytać:  Rodzinna majówka – gdzie spędzić weekend majowy z dzieckiem?

Miejsce do nauki w pokoju nastolatka

Urządzając pokój młodzieżowy, nie możesz zapomnieć o stworzeniu miejsca do nauki. Najlepiej, jeśli będzie się ono znajdować w pobliżu okna, tak, aby w ciągu dnia było odpowiednio oświetlone. Warto także zadbać o wygodne krzesło lub fotel, dopasowany do wzrostu i postawy twojego dziecka. Pamiętaj, że takie meble muszą być dokładnie sprofilowane, ponieważ nastolatek spędza przy nich połowę swojego dnia. Koniecznie zwróć także uwagę na biurko, które powinno być na tyle duże, żeby twoje dziecko zmieściło na nim wszystkie podręczniki i zeszyty potrzebne do nauki. W tym miejscu powinien się także znajdować komputer, który jest obecnie największym źródłem informacji, a także lampka zapewniająca odpowiednie oświetlenie wieczorami. Ważne, aby biurko nastolatka było zawsze utrzymane w czystości, wtedy łatwiej będzie mu się skoncentrować na wykonywanym zadaniu.

pokój-młodzieżowy-biurko

Ściany w pokoju młodzieżowym

Ściany w pokoju nastolatka odgrywają bardzo ważną rolę, to one tworzą całą atmosferę wnętrza. Warto postawić na oryginalność i tematykę związaną z zainteresowaniami dziecka. Projektanci wciąż prześcigają się z wymyślaniem coraz to bardziej indywidualnych wzorów. Do najciekawszych pomysłów należą tapety tworzone na wzór graffiti czy płyt winylowych, a także tablice kredowe montowane na pewnej powierzchni pokoju, które mogą służyć do zapisywania ważnych informacji. Ponadto kolory w pokoju młodzieżowym powinny być wyraziste, jednak nie możemy przesadzić z dekoracją wnętrza.

warto przeczytać:  Jak zapełnić czas dziecku gdy musicie siedzieć w domu podczas epidemii, kwarantanny, koronawirusa?

Jakie łóżko wybrać do pokoju nastolatka?

Przede wszystkim powinno mieć takie same wymiary jak łóżko dla dorosłych. Nastolatek szybko rośnie, a w ten sposób unikniemy częstej wymiany strefy sypialnianej. Warto także zwrócić uwagę na szerokość łóżka, najlepiej, jeśli wynosi 90cm, a także na materac, który powinien być miękki i wygodny.

pokój-młodzieżowy

Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *