Edukacja i rozwój

Dlaczego nauka gry w szachy dla dzieci to dobry pomysł? Co daje gra w szachy?

chłopiec gra w szachy

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko powinno grać w szachy? Czy tego typu sport jest dla niego? Kiedy jest dobry moment, by nauczyć pociechę grać w szachy? Czy są jakieś korzyści z gry? Wyjaśniamy.

Dlaczego warto uczyć dziecko gry w szachy?

Każdy rodzic, zastanawiając się nad tym, czy jakaś aktywność jest dobra dla jego dziecka, przede wszystkim bierze pod uwagę jego rozwój. Istotne jest to, czy dane zajęcie dodatkowe wpłynie pozytywnie na małego człowieka. Jak jest więc z szachami? Co dają dzieciom? Przede wszystkim, jak na tego typu gry przystało, są one rozrywką. Dzięki niej dziecko otrzymuje pomysł na zajęcie w wolnym czasie.

Szachy z racji tego, że są statycznym sportem, uczą też dziecko cierpliwości, umiejętności wysiedzenia w jednym miejscu w skupieniu. Właśnie dlatego nie będą rozrywką dla każdego maluszka. Przede wszystkim z uwagi na to, że nie każda pociecha będzie w stanie siedzieć podczas rozgrywek. Są dzieci, które kochają ruch.

Nie można nie wspomnieć o pozytywnym wpływie gry w szachy na umiejętność logicznego myślenia. To chyba jeden z klasycznych przykładów aktywności, która wspomaga rozwój pamięci, ale też planowania i przewidywania skutków swoich działań. Grając w szachy, dzieci uczą cię też koncentracji i umiejętności radzenia sobie z problemami.

To nie wszystkie zalety, jakie daje gra w szachy dla rozwoju dziecka. Kluczowe jest też to, jaki wpływ ma na rozwój społeczny. Dzieci grając w szachy, uczą się obserwować reakcje drugiej osoby, poznawać własne emocje i je kontrolować. Gra w szachy to również okazja do nauki szacunku do drugiego człowieka. Nie można pominąć i tej gorzkiej refleksji, jaką jest radzenie sobie z przegraną, ale i radość z wygranej.

Okazuje się, że gra w szachy ma też pozytywny wpływ na zdolności intelektualne, które przejawiają się w lepszych wynikach w nauce. Gracze mają lepszą koncentrację, ale i pamięć oraz umiejętność porządkowania własnych myśli. Co więcej, mówi się, że dzieci, które grają w szachy od małego, mają znacznie lepszą umiejętność przetwarzania informacji. To wszystko sprawia, że maluchy mają lepsze zdolności intelektualne i lepiej radzą sobie w szkole.

Jak nauczyć dziecko grać w szachy?

Skoro już wiadomo, że warto nauczyć dziecko grać w szachy, nasuwa się pytanie, jak to zrobić? Kiedy zacząć? Z pewnością nie ma sensu pośpiech. Zwłaszcza, że o ile nie ma górnej granicy, to dolna jest. Najlepiej uczyć gry w szachy dziecko, które ma gdzieś 4-5 lat. Wcześniej nie ma to sensu. Co więcej, nie ma co liczyć, że pierwsze miesiące to będzie gra.

Początki nauki gry w szachy powinny być bardziej nauczaniem nazw pionków, ich funkcji i wielokrotne tego powtarzanie. Dziecko musi znać szachownicę i ogólne zasady. Najlepiej wszystkiego uczyć je poprzez zabawę. Na rozgrywki przyjdzie czas. Nie ma nic gorszego niż zniechęcić dziecko, oczekując od niego więcej, niż jest w stanie pojąć.

Lekcje grupowe czy indywidualna nauka gry w szachy dla dzieci?

A co będzie lepsze? Nauka przez instruktora w kontakcie bezpośrednim, czy grupowe zajęcia w klubie szachowym? Oba rozwiązania mają swoje zalety. Przede wszystkim w klubie szachowym dziecko ma możliwość nauki poprzez zabawę i to w grupie rówieśniczej. To daje zupełnie inne możliwości niż praca z instruktorem. Jednak taki korepetytor może nie umieć wywołać w dziecku takiego zainteresowania, jak grupa. Raczej jest to dobre przy starszych dzieciach, które już znają podstawy i chcą doskonalić umiejętności niż przy maluchach, które dopiero będą stawiać pierwsze kroki w szachowym świecie.

Udostępnij:

2 comments

  1. aparatka 1 marca, 2022 at 15:37 Odpowiedz

    Dziękuję za ten tekst, wpadłam przypadkiem, ale zwrócił moją uwagę. Nie myślałam nigdy o posłaniu dziecka na szachy. Jednak widzę, że to bardzo dobre posunięcie. Muszę o tym pomyśleć.

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *