Zabawa i rozrywka

Popularne atrakcje dla dzieci w Górach Stołowych i okolicach

góry stołowe

Góry Stołowe są ciekawe dla dzieci, ponieważ wyglądają zupełnie inaczej niż te, do których przywykły maluchy. Przez to, że są to góry płytowe, prezentują się bardzo osobliwie, ale co najważniejsze – oferują wiele tras o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności. Sporo z nich nadaje się dla dzieci. A jakie atrakcje oprócz górskich wędrówek czekają na najmłodszych w okolicach Gór Stołowych?

Błędne Skały

Wybierając się w Góry Stołowe, nie sposób pominąć słynnych Błędnych Skał. Jadąc tam z dziećmi, ważne jest to, by podjechać samochodem do górnego parkingu. Dzięki temu będzie można skorzystać z atrakcji nawet z najmniejszymi pociechami. Niestety na trasę wśród Błędnych Skał nie nadaje się wózek. Nawet z dzieckiem w nosidle może być trudno w niektórych miejscach. W każdym razie mimo pewnych niedogodności warto udać się na trasę labiryntem Błędnych Skał. Kilkulatkom z pewnością spodoba się przeciskanie się przez wąskie, niskie korytarze. Szlak ciągnie się po drewnianych schodkach przez kilkaset metrów. Chodzi się pomiędzy skałami wysokimi na ponad 10 metrów. Dzieciom spodobać się mogą nazwy niektórych skał: Okręt, Skalne Siodło, Kurza Stópka. Na platformie znajduje się punkt widokowy, z którego widać drugą z atrakcji – Szczeliniec Wielki.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, aby na niego wejść, konieczne jest pokonanie 665 kamiennych stopni. Mimo nich warto wybrać się na wycieczkę w to miejsce. Dzieciom spodoba się możliwość chodzenia głębokimi korytarzami i wąwozami. Noszą nazwy Diabelska Kuchnia i Piekło. Na trasie na Szczeliniec Wielki są również skały o fantazyjnych kształtach. Ich nazwy biorą się od tego, co przypominają wyglądem, jest więc Żółw, Sowa, Słoń, Mamut itd. Co ciekawe, idąc na Szczeliniec Wielki mija się też skały, którymi da się poruszyć, takie jak Kołyska Księżniczki Emilki i Serce Ducha Gór.

Podziemne miasto Osówka

Można w Górach Stołowych zejść do podziemia. Warto będąc tam wybrać się do podziemnego miasta Osówka. To góra, w której podczas II wojny światowej więźniowie wydrążyli potężne hale i tunele ma fabrykę broni. Skorzystać można z możliwości przejścia się trasą o długości 2 kilometrów.

Park Narodowy Gór Stołowych

Oczywiście nie sposób pominąć, będąc w Górach Stołowych obszaru, na którym utworzono Park Narodowy. Charakteryzuje go niesamowity krajobraz. Nigdzie w Polsce nie wygląda tak, jak tam. Podziwiać można Góry Stołowe, ale też rzadkie gatunki zwierząt i objęte ochroną rośliny.

Park Linowy Mountain Emotion

Dzieci, którym mało będzie aktywności fizycznej, można w okolicach Gór Stołowych wziąć do parku linowego Mountain Emotion. Miejsce to znajduje się w Kudowie-Zdroju. Do dyspozycji są tory o różnym stopniu trudności. Pobawić się mogą zarówno małe dzieciaki, jak i młodzież, a nawet dorośli.

Park Dinozaurów w Karłowie

Dzieci nie przepadają za wizytami w muzeach, ale jest miejsce, które może je zaciekawić. Mowa o Parku Dinozaurów, który powstał w Karłowie. Dzieciaki mają tam możliwość zdobycia wiedzy na temat żyjących wiele milionów lat temu na ziemi ogromnych jaszczurek. Mają możliwość zobaczyć na własne oczy większość z nich. Na koniec jest możliwość zabawy na placu zabaw.

Muzeum Zabawek „Bajka”

Jest w okolicy Gór Stołowych jeszcze jedna atrakcja, która, choć jest muzeum, to powinna zainteresować najmłodszych. Mowa o największej wystawie zabawek w Polsce. Zebrano na niej zabawki, którymi bawiło się kilka pokoleń. To może być zaskakujące dla dzieciaków, czym w wolnym czasie jako dzieci zajmowały się ich babcie i inni przodkowie.

Udostępnij:

1 comment

  1. Malwina 17 stycznia, 2022 at 12:53 Odpowiedz

    Błędne Skały są super, ale na Szczeliniec bałabym się iść z małym dzieckiem. W ogóle góry stołowe mają pełno takich miejsc, gdzie można się poślizgnąć albo coś złamać. Oczywiście nie odradzam nikomu, sama z dzieciakiem jeżdżę w góry non stop, warto jednak wiedzieć o potencjalnych niebezpieczeństwach, jeśli ktoś zdecyduje się na taką wyprawę i być przygotowanym:)

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *