Dziecko

Co zabrać na wycieczkę górską z dziećmi?

dziecko w gorach

Wspólny wyjazd w góry z dziećmi może być dla nich niezwykłą przygodą i stać się okazją do zacieśnienia rodzinnych więzi. Jeśli chcesz zabrać swoje pociechy na wyprawę górskimi szlakami, musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ekwipunku. Co zabrać na wycieczkę górską z dziećmi? Sprawdź, co może się przydać.

Pamiętaj o butach z wysoką cholewką

Wybierając się na wycieczkę w góry z dzieckiem, warto pamiętać o odpowiednim obuwiu. Buty górskie posiadają solidną podeszwę i zwykle sięgają za kostki, dzięki temu bardzo dobrze amortyzują nierówności podłoża i zabezpieczą stopy malucha przed ewentualnymi urazami. Pamiętaj także, aby obuwie dla dziecka było wygodne i wodoodporne.

Weź ze sobą odzież przeciwdeszczową

Pogoda w górach często bywa zmienna, dlatego organizując wycieczkę w góry z dziećmi, zabierz ze sobą odzież przeciwdeszczową. Dobrym pomysłem jest włożenie do plecaka peleryny lub kurtki przeciwdeszczowej niezależnie od tego, czy na niebie kłębią się chmury, czy też panuje przepiękna słoneczna pogoda. W ten sposób będziecie odpowiednio przygotowani, gdy na trasie zaskoczy Was deszcz i zminimalizujecie prawdopodobieństwo złapania przeziębienia.

Zabierz w góry ciepłe ubrania

Co jeszcze zabrać na wakacje w góry z dziećmi? Koniecznie pamiętaj o spakowaniu ciepłych ubrań. Górski klimat zazwyczaj jest chłodniejszy od tego panującego w mieście. Dlatego wybierając się na wędrówkę górskimi szlakami, warto wziąć ze sobą sweter lub bluzę, które będzie można założyć sobie i dziecku, gdy temperatura nieco się obniży. Ponadto na szczytach bardzo często wieje, więc jak najbardziej warto pamiętać o spakowaniu do plecaka ciepłej odzieży wierzchniej.

Pamiętaj o nakryciu głowy i kremie z filtrem

W upalne dni należy pamiętać o założeniu dziecku na głowę chustki lub czapki, gdy wyruszasz na pieszą wędrówkę po górach. Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych, aby chronić wzrok. Posmaruj skórę dziecka kremem z filtrem w miejscach najbardziej narażonych na oparzenia słoneczne — na twarzy, szyi i ramionach.

Zestaw do pierwszej pomocy

Nawet jeśli pamiętasz o przestrzeganiu zasad bezpiecznego chodzenia po górach z dzieckiem, warto mieć zawsze w plecaku podręczną apteczkę. Czasami podczas wyjazdu w góry zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, na które dobrze jest być przygotowanym — np. dziecko przewróci się i otrze sobie kolano albo maluch zostanie ukąszony przez owada. Zestaw do pierwszej pomocy powinien zawierać m.in. plastry z gazą, bandaż, jałowy opatrunek, płyn do dezynfekcji ran, nożyczki i środek na ukąszenia.

Obowiązkowa woda i prowiant

Wyruszając na wycieczkę w góry z dzieckiem, należy pamiętać o zabraniu ze sobą wody w butelce i prowiantu. Wysiłek fizyczny wzmaga pragnienie i apetyt, dlatego warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i posiłek, który pozwoli zregenerować siły. Podczas wędrówki górskimi szalkami najlepiej sprawdzi się zwykła niegazowana woda i domowej roboty kanapki lub danie obiadowe w pojemniku.

Odpowiednie przygotowanie do wycieczki w góry sprawi, że Wasza wspólna wyprawa będzie należała do bardzo udanych. Co jeszcze warto zabrać ze sobą w góry? Podziel się swoimi wskazówkami w komentarzu pod artykułem.

Udostępnij:

3 comments

  1. Gosia 21 lutego, 2023 at 11:31 Odpowiedz

    Wycieczka górska z dziećmi nie jest łatwym przedsięwzięciem ale naprawdę warto ją odbyć! Moje dzieciaki uwielbiają nasze wycieczki.

  2. turystk@ 8 marca, 2023 at 09:19 Odpowiedz

    Na wycieczkę górską z dziećmi na pewno trzeba zabrać prowiant, wodę i apteczkę. Bez tego nie wyobrażam sobie żadnego wypadu! Nie można też zapominać o odpowiednim ubiorze, a często na szlakach widuję źle ubranych ludzi 🙁

  3. Rufus 13 marca, 2023 at 11:07 Odpowiedz

    Hmmm, dla mnie podstawą tego, co zabrać na wycieczkę górską z dziećmi, są ciepłe ubrania i oczywiście coś ciepłego do picia! Jakaś herbata w termosie jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a może uratować całą wycieczkę!

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *