DzieckoEdukacja i rozwójWychowanieZdrowie

Co robić z dzieckiem na świeżym powietrzu?

matka z córką na wrotkach

Dzieci uwielbiają spędzać czas i bawić się na świeżym powietrzu, to wie każdy rodzic. Idealną sytuacją jest ta, w której nie tylko pełnimy rolę opiekunów i dbamy o bezpieczeństwo naszych pociech, ale potrafimy się również włączyć w ich zabawę urozmaicając ją i dostarczając ciekawych pomysłów małym odkrywcom. Mamy kilka dobrych pomysłów, jak sprawić, by wspólne chwile na świeżym powietrzu były niezapomniane.

Zabawa w wietrzny dzień

Kto w dzieciństwie nie zbudował nigdy nawet najprostszego latawca? Mamy nadzieję, że nikogo nie ominęła ta przyjemność i uważamy, że kolejne pokolenia również na nią zasługują. To bardzo kreatywna zabawa zaczynająca się w domu, w którym wspólnie możemy skonstruować latawiec przy użyciu lekkich patyków czy listewek oraz papieru lub materiału i, oczywiście, sznurka. Następnie wystarczy poczekać na odrobinę mocniejszy wiatr i wyjść na pobliską łąkę czy boisko i bawić się w najlepsze. Radość i satysfakcja z takiej zabawy jest niewspółmiernie wyższa niż koszty z nią związane.

warto przeczytać:  Fenomen facebooka – czy to jest miejsce dla dzieci?

Zabawy sprawnościowe na świeżym powietrzu

Dzieci, zwłaszcza te młodsze uwielbiają pokonywać przeszkody, przeciskać się przez wszelkie szczeliny i wspinać. Jeśli więc chcemy im zapewnić wspaniała zabawę, to stwórzmy tor przeszkód. Możemy do tego wykorzystać przedmioty codziennego użytku, takie jak np. kosz wiklinowy, stare prześcieradło lub zasłona, sznurek na pranie itp. Musimy przy tym pamiętać, aby wszystkie przeszkody były bezpieczne i dostosowane do sprawności oraz wieku dzieci.

czwórka dzieci

Podchody

Tę zabawę zna każdy, kto był harcerzem, ale nie tylko. To prawdziwy klasyk wśród podwórkowych zabaw, dlatego też warto przekazać zasady tej gry kolejnym pokoleniom. Najpierw musimy wyznaczyć teren, na którym gra będzie się odbywać, jeśli udział biorą młodsze dzieci, to najlepiej aby była to niezbyt duża i ogrodzona przestrzeń. Naszym zadaniem jest ukrycie wybranych przedmiotów lub konkretnej nagrody i wymyślenie wskazówek, które po kolei mają odnajdywać nasze pociechy, powoli zbliżając się do celu. To również świetna propozycja zabawy w większym gronie, np. przy udziale dzieci z sąsiedztwa lub podczas kinderbalu.

warto przeczytać:  Sposoby na niejadka – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Ciepło-zimno

To również bardzo popularna zabawa, która występuje w kilku wariantach. Możemy ukryć np. pod krzaczkiem lub w jakimś innym miejscu wybraną rzecz i kierować do niej dziecko za pomocą podpowiedzi ciepło-zimno. Można też połączyć to z grą w chowanego jeśli udział bierze więcej niż dwie osoby i wtedy jedna osoba szuka, kierując się naszymi wskazówkami, a pozostałe siedzą w ukryciu.

Inne propozycje gier i zabaw na dworze

Nie sposób wymienić wszystkich możliwych gier i zabaw, którymi możemy wypełnić czas spędzany wspólnie z dziećmi na świeżym powietrzu. Bez wątpienia większość chłopców bardzo chętnie będzie grała z nami w piłkę nożną, możemy zaproponować też „Berka”, „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!” lub „Dwa ognie”. Wszystko zależy od tego, ile osób bierze udział w zabawie i jaki jest wiek dzieci.

Udostępnij:

1 comment

  1. Jagódka 19 maja, 2022 at 12:59 Odpowiedz

    Można biegać, budować szałas, jeść, spacerować… pomysłów jest naprawdę mnóstwo:). A pogoda sprzyja wszystkim!

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *