DzieckoWychowanieZdrowie dziecka

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania?

Dziewczynka je zdrowy posiłek

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej m.in. aby się dobrze i zdrowo odżywiało. Jest to często bardzo trudne, ponieważ maluchy zwykle nie są chętne do jedzenia warzyw, owoców czy innych pożywnych i wartościowych produktów. A to właśnie one dostarczają im mnóstwo witamin, dzięki którym są pełne energii i mogą cieszyć się dobrym zdrowiem. W poniższym artykule podpowiadamy jak wyrobić w dziecku zdrowe nawyki i przekonać do zdrowego odżywiania.

  1. Urozmaicaj każdy posiłek
  2. Dawaj dobry przykład
  3. Zawsze spożywajcie posiłki razem
  4. Porozmawiaj z nauczycielem lub wychowawcą

1. Urozmaicaj każdy posiłek

Kto jak kto, ale dzieci nie znoszą nudy, nawet na talerzu. Dlatego zadbaj o to, aby posiłki przez ciebie przygotowywane były zawsze inne, ciekawe i przede wszystkim, zachęcające do jedzenia. Podstawą zdrowej i dobrze zbilansowanej diety są warzywa i owoce, które zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Warto, aby pojawiały się w każdym posiłku. Dziecko musi zacząć dzień od porządnej dawki wartościowych składników odżywczych, dlatego pokaż dziecku co warto jeść na śniadanie =>> slowmama.pl/pomysly-na-zdrowe-i-wartosciowe-sniadanie-dla-dziecka. Zadbaj o to, aby na talerzu nie było monotonii. Postaw na różnorodność i postaraj się, aby było dużo kolorów i śmiesznych kształtów. Ważna jest również forma podania np. świeże owoce z jogurtem naturalnym podane w ulubionej miseczce malucha. Zamiast niezdrowych i tuczących przekąsek wysusz dziecku owoce, które chętnie je lub poczęstuj dziecko chipsami z jarmużu. Możliwości jest naprawdę wiele.

warto przeczytać:  Wyjazd na kolonie lub obóz - jak przygotować dziecko do samodzielnych wakacji?

2. Dawaj dobry przykład

Nie od dziś wiadomo, że dziecko naśladuje rodziców w każdej możliwej kwestii. Jeśli będzie obserwować, jak rodzicie, sięgają po zdrowe produkty, to zrobi to samo. Nie ma sensu wpajanie dziecku informacji na temat wartościowego odżywiania, jeśli rodzice nie przestrzegają tych zasad. Dlatego trzeba zacząć również od siebie i zastanowić się nad swoimi nawykami żywieniowymi. Poddaj ocenie to, co jesz i zastanów się, co powinnaś zmienić. Spójny przekaz jest kluczowy w edukowaniu dziecka na temat zdrowego odżywiania. Samą edukację trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Takich rzeczy trzeba uczyć od małego, gdyż łatwiej jest kształtować niż korygować.

Buźka z naleśnika z owocami

3. Zawsze spożywajcie posiłki razem

Sporą część w ludzkiej świadomości zajmują wspomnienia z dzieciństwa związane m.in. ze wspólnymi posiłkami. Zatem zadbaj o rodzinne posiłki nie tylko dla wprowadzenia przyjemnej atmosfery, ale również dla wyrobienia w dziecku pewnych nawyków. Oczywiście w potrawach nie może zabraknąć wartościowych produktów odżywczych. Każde danie musi nieść ze sobą porządną dawkę witamin i minerałów, które dodadzą dziecku sił i energii. Podane w ciekawy sposób np. warzywa ułożone w formie ludzika lub uśmiechniętej buźki z pewnością będzie bardzo zachęcające. Organizując posiłki w ten sposób, zwiększysz szansę na to, że twoje dziecko, gdy dorośnie, będzie miało miłe wspomnienia, a nawyki „wyniesione” z domu przekaże swoim pociechom.

warto przeczytać:  Rodzinna majówka – gdzie spędzić weekend majowy z dzieckiem?

4. Porozmawiaj z nauczycielem lub wychowawcą

Dobrze mieć wsparcie w nauczycielach, którzy przyłączą się do edukacji żywieniowej malucha. Są oni dla dziecka takimi samymi autorytetami jak rodzice więc dobrze, aby przekazywali mu dokładnie takie same wartości, co rodzice. Dzięki temu zrozumie ono, że to, co mówią rodzice to prawda i trzeba ich słuchać. Warto porozmawiać z wychowawcą o zorganizowaniu ciekawych i merytorycznych zajęć z zakresu zdrowego żywienia, które dzięki ciekawej formie, pozostanie w głowie dziecka na całe lata. Dzięki interesującym warsztatom dzieci mogą poznawać nowe warzywa i owoce, próbować ich a dorośli zachęcać ich do wartościowego jedzenia.

Udostępnij:

1 comment

  1. Maki 3 lutego, 2023 at 12:48 Odpowiedz

    Dziecko tak naprawdę przejmuje nawyki rodziców, zatem jeśli sami będziemy jeść zdorwo to dziecko nauczy się zdrowego odzywiania. Jesli sami, jako rodizce jemy fastfoody to nie ma co liczyć na to, że dziecko będzie wolało chrupać warzywa….

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *