Edukacja i rozwójZabawa i rozrywka

Szachy dla dzieci. Jak nauczyć dziecko gry w szachy, kiedy samemu się nie gra?

Przesuwanie pionków

Szachy to popularna gra nie tylko dla dorosłych. Im wcześniej przekonamy do nich swoje dzieci, tym lepiej. Gra królewska, bo tak określane są szachy, to wiele korzyści dla młodego człowieka. Wśród nich przede wszystkim wymienia się lepsze wyniki w nauce. Jak więc nauczyć grać dziecko w szachy i dlaczego warto to zrobić?

Nauka gry w szachy – od czego zacząć?

Aby nauczyć dziecko gry w szachy, warto samemu trochę się w tym podszkolić. Podstawy może opanować każdy, a przyniesie to sporo korzyści, kiedy dziecko będzie chciało trenować w domu. Na szczęście w Internecie mnóstwo jest poradników i stron poświęconych nie tylko temu, jak grać, ale też jak przekonać do tego najmłodszych. Szachy dla dzieci to temat serwisu http://szachydladzieci.pl, gdzie publikowane są artykuły dotyczące np. tego, gdzie na Śląsku czy w Warszawie prowadzona jest nauka gry dla najmłodszych. Możliwości zdobycia umiejętności gry w szachy jest wiele, zostaną one omówione poniżej.

warto przeczytać:  Jak zacząć grać w szachy? Gdzie uczyć się grać w szachy?

Nauka gry w szachy w grupie

Dla dzieci organizowane są zajęcia nauki gry w szachy, które odbywają się w grupach. Najmłodsi gracze chętnie się uczą, jeśli robią to w gronie rówieśników. W dodatku pojawia się tu element rywalizacji, co może dodatkowo motywować młodych szachistów. Takie zajęcia są najczęściej organizowane przez kluby szachowe. Lekcje prowadzi doświadczona osoba, która potrafi dzieci zainteresować grą, łącząc przy tym naukę zasad z zabawą.

Szachy z trenerem

Jeśli dziecko lepiej uczy się w mniejszym towarzystwie, wówczas warto pomyśleć o lekcjach indywidualnych z trenerem. Takie zajęcia pozwalają na maksymalne skupienie na uczniu i dostosowanie się do jego poziomu, rozwoju, tempa przyswajanych zasad. Dzięki temu trener może ćwiczyć na bieżąco z uczniem, pokazywać mu, gdzie robi błędy, sugerować rozwiązania itp. Dodatkową korzyścią takich indywidualnych lekcji jest to, że można ich termin ustalić do ucznia i jego pozostałych zajęć.

Alternatywne sposoby nauki gry w szachy

Są jeszcze inne możliwości nauki gry w szachy, choć te przeznaczone są raczej dla dzieci, których rodzice mają opanowaną tę umiejętność. Dostępne są podręczniki dla dzieci, w których w atrakcyjny sposób omówiona jest krok po kroku nauka gry w szachy. Możliwości nie brakuje także w Internecie. Są poradniki, wskazówki, kursy online, jak nauczyć się grać w szachy. Powstają nawet aplikacje na telefon, które to ułatwiają.

warto przeczytać:  Jak zacząć grać w szachy? Gdzie uczyć się grać w szachy?

Szachy dla dzieci – dlaczego warto?

Im wcześniej dzieci nauczą się grać w szachy, tym lepiej dla nich. Lekcje pobierają już nawet przedszkolaki. Udowodniono, że dzieci, które grają, osiągają lepsze wyniki w nauce. Dlaczego? Szachy trenują zdolność logicznego myślenia, przewidywania konsekwencji, analizowania, obmyślania strategii. Dzieci lepiej radzą sobie z naukami ścisłymi, gdzie takie umiejętności przydają się najbardziej. W dodatku szachy rozwijają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację, poprawiają pamięć, uczą rozwiązywania problemów. To wszystko sprawia, że warto nauczyć się grać w szachy, nie tylko będąc dzieckiem.

Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *