DzieckoEdukacja i rozwójZabawa i rozrywka

Jak dzieci spędzają czas wolny, co mówią badania?

Dzieci w kaloszach

Czas dzieci nie kręci się tylko wokół nauki i szkoły, choć oczywiście jest to bardzo ważny etap w życiu naszych pociech. Co więc robią, gdy nie muszą przesiadywać tych kilku godzin dziennie w ławkach? Badania na ten temat są regularnie ponawiane, sprawdzając, jak zmieniają się preferencje najmłodszych względem form spędzania wolnego czasu.

Jak spędzają czas dzieci?

Czas wolny od nauki dzieci mogą spędzać na najróżniejsze sposoby, a w dzisiejszych czasach opcji jest naprawdę szerokie. Regularnie prowadzone są badania – ankiety, mające na celu zorientowanie się, jak obecnie to wygląda. Każdy, kto był dzieckiem, mniej więcej wie, co robił po szkole, ale jak przekłada się to na współczesne pokolenie? Jak się okazuje, wcale źle nie ma, a różnice nie są szczególnie duże, względem tego, co my sami możemy pamiętać. Dla wielu osób wyniki badań mogą więc być mniejszym czy większym zaszkodzeniem.

Co robią dzieci po szkole?

Najczęściej dzieci po szkole zajmują się jeszcze odrabianiem lekcji. Z reguły nie trwa to długo, ponieważ według badań, 39% uczniów poświęca temu czas 1 – 2 godziny dziennie. Zdarza się oczywiście i dotyczy to prawie co czwartego dziecka, że nad zadaniami spędza się nawet 3 godziny. Im starszy wiek, tym więcej lekcji, zadań domowych i mniej czasu na ich wykonanie. Szacuje się, że w klasach 4 do 6 odrabianie zająć może potrwać nawet 3 – 4 godziny! W pracach domowych po szkole najczęściej pomagają rodzice, choć im starsze dziecko, tym odsetek wspierających rodziców maleje.

warto przeczytać:  Gdzie pojechać z dzieckiem na wakacje w Polsce?

Co poza nauką robią dzieci w czasie wolnym?

Rzecz jasna świat nie kończy się na nauce i poza nią dzieci także mają inne zajęcia, którym chętnie poświęcają czas. Widać to na przykładzie komputera, który jak wiadomo, nie służy tylko do edukacji. Około 50% korzysta z technologii, z czego blisko 62% z nich gra w gry, a 38% zajmuje się oglądaniem filmów i seriali. Wskazania te zostały podane przez rodziców obserwujących swoje pociechy i to, co one robią w chwilach wolnych od nauki. Czy jednak komputer jest tu rzeczą dominującą? Niekoniecznie.

Dzieci wciąż lubią zabawę na dworze!

Nowa technologia potrafi wchłonąć, jednak według różnych badań od 52% do nawet 74% dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym uwielbia zabawy na świeżym powietrzu. Przy tej okazji, wyliczono, że na podwórku spędzają od 4 do 7 godzin tygodniowo. Ponad 60% wykazała z kolei, że lubi bawić się w domu, ale bez komputera i telewizji.

Z kim dzieci najczęściej spędzają czas wolny?

W ankiecie dzieci najczęściej wskazywały, że lubią spędzać czas z koleżankami i kolegami, a następnie z rodzeństwem i na końcu z rodzicami. Jedynie 30% uczniów spędza czas z rodzicami, z czego ponad 60% z nich na świeżym powietrzu. Bardzo wysoko jest także wspólne oglądanie filmów – 74% i robienie zakupów – 67%. Oczywiście zestawienia rodziców i uczniów nieco różnią się na tym polu, bo jak wiadomo, ich spojrzenia na daną sytuację są też nieco inne.

warto przeczytać:  Jak spędzać czas wolny z dziećmi, niemowlętami, nastolatkami?
Udostępnij:

1 comment

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *