DzieckoWychowanie

Na co można przeznaczyć 1 procent podatku?

Dłonie z kwiatem

Każdego roku, w okresie rozliczeń podatkowych PIT, poruszany jest temat związany z przekazywaniem 1 procenta podatku. Ten niewielki gest może pomóc bardzo wielu osobom, dlatego warto pamiętać o tym, że każdy z nas ma możliwość zdecydowania o tym, komu go przekaże.

1 procent podatku – czym się charakteryzuje?

Każda osoba fizyczna, która co roku odprowadza podatek, ma prawo do przekazania 1 procentu z tej kwoty do wybranej organizacji pożytku publicznego, inaczej OPP. Nic nas to nie kosztuje, bowiem, pieniądze te są odprowadzane bezpośrednio od kwoty opłacanego podatku do skarbu państwa i przekazywane są do określonej organizacji czy fundacji na cele pomocowe. Dodatkowo samo przekazanie 1 procentu podatku jest banalnie proste i nie wymaga większego wysiłku – wystarczy wypełnić jedno lub dwa pola we wniosku i to w zupełności wystarczy.

Komu przekazuje się 1 procent podatku?

Jak zostało już wspomniane, 1 procent podatku może zostać przekazany do organizacji pożytku publicznego, do czego zaliczają się między innymi różnego rodzaju fundacje. Ich zadania są jasno określone przez przepisy prawa i muszą być uwzględnione w statucie, który zostaje nadany przez sąd i są one wpisane do KRS. Ich główną misją jest działalność na rzecz społeczeństwa – ogólna lub dla wybranej grupy, wymagającej szczególnego wsparcia. Jeżeli chcesz, 1 procent podatku przekaż dzieciom na Śląsku, będącym pod opieką Domu Aniołów Stróżów, które z różnych powodów znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Wesprzeć można też osoby niepełnosprawne, chore, a także bezdomnych i innych potrzebujących. Tak naprawdę wybór jest ogromny

1 procent podatku można przekazać albo na wybraną organizację czy fundację, albo zdecydować się na wsparcie konkretnej osoby, która tej pomocy potrzebuje.

Na co można przeznaczyć 1 procent podatku?

Do czego wykorzystywany jest 1 procent podatku? Jeżeli pieniądze przekazywane są organizacji, to muszą być one wykorzystane zgodnie ze statutem jej działania. Najczęściej chodzi o to, by spożytkować je w celu utrzymania organizacji i realizowania jej działań pomocowych. Co więcej, każda fundacja musi się rozliczać z tego, jak wydaje otrzymane pieniądze, poprzez składanie co roku odpowiednich sprawozdań, uwzględniających wszystkie poniesione koszty.

Jeżeli 1 procent podatku przekazujemy dla konkretnej osoby, należy pamiętać o jednym – każda taka osoba musi podlegać pod jakąś organizację, przekazując więc pieniądze, trafiają one najpierw do fundacji, a następnie przekazywane dalej, do osoby docelowej. Mając te fundusze, można je wówczas wykorzystać np. do opłacenia leczenia, turnusów, zajęć dodatkowych czy sprzętów rehabilitacyjnych.

Jak przekazać 1 procent podatku?

Przekazanie 1 procentu podatku jest banalnie proste i wystarczy w tym celu wypełnić odpowiednią rubrykę w formularzu PIT. Konieczne jest wpisanie numeru KRS danej organizacji i to wystarczy. Można też uzupełnić dodatkowe informacje, dotyczące celu szczegółowego, np. wpisując konkretną osobę, do której te pieniądze mają trafić. Jak obliczyć 1 procent podatku? Nie jest to trudne – to 1/100 podatku, który odprowadza się do Skarbu Państwa. Obliczoną kwotę zawsze trzeba zaokrąglić w dół.

Udostępnij:

1 comment

  1. Kuba 23 czerwca, 2022 at 14:31 Odpowiedz

    Ja zawsze szukam wśród rodziny i znajomych dziecka, które jest w programie na tej 1 procent. Lubię wspierać dzieciaki, bo one są najważniejsze, a leczenie jest kosztowne.

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *