chłopiec czyta książkę

O tym, że czytanie dzieciom jest ważne, słyszał już chyba każdy. Tak jak i o tym, że należy w dzieciach rozwijać miłość do słowa pisanego i zachęcać go do czytania. Staje się to znacznie prostsze, gdy stawia się na bestsellery. Przedstawiamy TOP 10 książek dla dzieci, których nie można zabraknąć w biblioteczce każdego malusińskiego. Większość z propozycji to serie, ale zostaną przedstawione ogólnie.

„Muminki” – Tove Jansson

W zasadzie chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, kim są Muminki. Warto jednak przypomnieć, że oprócz wieczorynki, której raczej już nie uświadczymy w telewizji, są też pięknie wydane książki autorstwa Tove Jansson. Kupić warto całą serię, na którą składa się 9 części, często wydawane są w 2 tomach. Pozwalają na poznanie wielu przygód małych trolli.

„Kubuś Puchatek” – Alen Alexander Milne

Książki o przygodach brzuchatego, nieporadnego misia, który uwielbia miód i razem z pozostałymi mieszkańcami Stumilowego Lasu, czyli zabawkami Krzysia, przeżywa wiele przygód, to obowiązkowa lektura dla najmłodszych.

„Baśnie” – Hans Christian Andersen

Baśnie, które napisał Andersen są zawsze aktualne. Czytają je dzieci od lat, ich bohaterowie stali się archetypami. Większość wątków obecnych jest nie tylko w innych dziełach literackich, ale i filmach, serialach, a nawet – zabawkach. Dzieci muszą poznać historię o brzydkim kaczątku, Calineczce, ołowianym żołnierzyku, dziewczynce z zapałkami, królowej śniegu, księżniczce na ziarnku grochu i wiele, wiele innych.

„Baśnie braci Grimm”

Skoro mowa o Andersenie, nie można zapominać i o baśniach spisanych przez braci Grimm. Pełnią w kulturze tak samo ważną rolę. Dla wielu bardzo brutalne, ale wszakże zawsze ze zwyciężającym dobrem. To z baśni braci Grimm poznamy Żabiego Króla, Roszpunkę, Kopciuszka, Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka, Śpiącą Królewnę itd.

„Pinokio” – Carlo Collodi

Historia o drewnianym pajacu, w którego tchnięto życie, jest popularna od wielu lat. Motyw nosa wydłużającego się w wyniku kłamstwa wszedł na stałe do kultury. To opowieść o dobru i złu – a w zasadzie posłuszeństwu oraz o miłości rodzicielskiej i spełnianiu marzeń. Dobrze, by zagościła u każdego dziecka.

„Mikołajek” – Réné Goscinny i Jean-Jacques Sempé

Książki o przygodach Mikołajka uwielbiają tak chłopcy, jak i dziewczynki. Wszystkie szkolne przeżycia, a najczęściej – śmieszne anegdoty – pozwalają spojrzeć na rzeczywistość w inny sposób. Te książeczki bawią, ale i uczą wielu postaw. Z Mikołajkiem można przejść przez wszystkie pory roku.

„Dzieci z Bullerbyn” – Astrid Lindgren

Bullerbyn to mała szwedzka wioska, w której mieszka Lisa – narratorka powieści. Opowiada o zwykłym życiu, szczęśliwym pełnym beztroski dzieciństwie, które obfituje też w wiele niezwykłych przygód. Lekka, pełna ciepła lektura o humorystycznym zabarwieniu.

„Opowieści z Narnii” – Clive Staples Lewis

Kolejny cykl, ale kultowe książki to do siebie mają. Tutaj znajdziemy aż 7 powieści. Opowiadają o przygodach dzieci, które przenoszą się do magicznej krainy – Narnii, by tam walczyć ze złem, które zagraża jej mieszkańcom.

„Harry Potter” – Joanne Murray Rowling

Nie można zapomnieć o książkach, które stały się w Polsce, ale i za granicą niemalże przełomowe. Nie tylko z racji wzrostu czytelnictwa, zainteresowania magią, ale i całej „otoczki”. Do dzisiaj w Anglii można udać się na peron, z którego można pojechać do Hogwartu, nie mówiąc o sklepach z różdżkami i innymi gadżetami. Cały cykl jest obowiązkowy!

„Nela mała reporterka”

Ostatnia z pozycji, to książki stosunkowo nowe na polskim rynku, ale przyjęte z ogromnym entuzjazmem. Warto wiedzieć, że jedna z części została włączona do kanonu lektur przez MEN. Dzieciom spragnionym wiedzy o świecie warto kupić powieści Neli, gdyż opisują jej podróże do egzotycznych krajów.

Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *