Dziecko

Od kiedy z dziećmi w góry? W jakim wieku zabrać można malucha w góry?

ojciec z dzieckiem w plecaku w górach

Miłośnicy górskich wypraw często obawiają się, że ich przygoda ze zdobywaniem szczytów skończy się, gdy na świecie pojawią się maluchy. Jednak wcale nie musi tak być! Jeśli uwielbiasz górskie wędrówki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dzieci również pokochają ten rodzaj rozrywki. W takim razie, kiedy jest najlepszy moment, aby wybrać się w góry z dziećmi pierwszy raz? W jakim wieku maluchy są gotowe do wędrówki szlakami? Podpowiadamy.

W jakim wieku można zabrać dziecko w góry?

Nie ma sztywno określonego czasu, kiedy młody człowiek powinien zacząć swoją przygodę z górami. Decyzja o zabraniu ze sobą malucha na szlak zależy od jego rodziców. Chociaż wydaje się to nieco zaskakujące, to już kilkumiesięczne brzdące mogą zdobywać szczyty (oczywiście nie na własnych nogach, ale w nosidle). Dobrym pomysłem jest wybranie się w góry z dzieckiem, gdy maluch będzie umiał samodzielnie kontrolować trzymanie główki i potrafił w miarę stabilnie siedzieć. Bardzo ważnym aspektem jest dobór ergonomicznego nosidła, które zabezpieczy kręgosłup i miednicę dziecka, a także będzie wygodne dla rodzica podczas wspinaczki.

Kiedy warto wybrać się z dzieckiem w góry pierwszy raz?

Wybierając się na wycieczkę w góry z dziećmi, należy wziąć pod uwagę porę roku. Warto pamiętać, że maluch w nosidle znacznie mniej się rusza niż osoby wędrujące o własnych siłach, więc lepiej nie zabierać dziecka na pierwszą wyprawę zimą lub późną jesienią. Dobrym okresem na zaznajomienie malucha z górami jest wiosna lub lato, gdy panuje bardziej sprzyjająca pogoda.

O czym należy pamiętać, wybierając się z dzieckiem w góry?

Górska wycieczka powinna być przyjemnością zarówno dla dzieci, jak i rodziców, dlatego zastanawiając się, kiedy zabrać malucha w góry pierwszy raz, musisz wziąć pod uwagę to, czy jest on na to gotowy. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo żywiołowe i nie lubi spędzać dużo czasu w nosidle, dobrym pomysłem może być wybór krótkiej trasy lub odłożenie wycieczki w góry do czasu, gdy maluch nauczy się samodzielnie chodzić. Należy również pamiętać o zabraniu zabawek, którymi dziecko zajmie się podczas wspinaczki.

Maluchy nie są tak wytrzymałe jak dorośli i znacznie szybciej męczą się podczas wędrówki, dlatego lepiej wybierać łagodne i niezbyt wymagające szlaki. Jeśli zastanawiasz się, gdzie w góry z dziećmi pojechać, to w Pieninach, Tatrach czy też Górach Stołowych znajduje się wiele tras idealnych na rodzinne wędrówki. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na pierwszą wycieczkę w góry z półrocznym maluszkiem, czy też kilkulatkiem, musisz pamiętać o robieniu przerw na odpoczynek. Nie tylko po to, aby zregenerować siły, ale również, by mięśnie maluchów noszonych w specjalnych plecakach mogły się rozluźnić.

Wycieczka w góry dla dzieci może być niesamowitą przygodą i szansą na odkrycie wielu tajemnic przyrody. Jeśli kochasz góry, możesz zabrać malucha na pierwszą górską wędrówkę już wtedy, gdy będzie miał kilka miesięcy. Jak myślisz, kiedy jest najlepszy czas na zaznajomienie dziecka ze wspinaczką? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Udostępnij:

2 comments

  1. Nikolas 11 kwietnia, 2023 at 09:16 Odpowiedz

    Hmmm, jakbym ja miał powiedzieć, w jakim wieku zabrać można malucha w góry, to odpowiedziałbym, że jak najwcześniej się tylko da i jest to bezpieczne! Ja sam uwielbiam góry, więc chciałbym zarazić tą pasją dziecko jak najszybciej 🙂

  2. Eliza 14 kwietnia, 2023 at 13:41 Odpowiedz

    A ja myslę, że nie ma określonego wieku od kiedy można zabrać malucha w góry. To wszystko zależy i od dziecka i rodziców. jak się czują na siłach na taką wyprawę to czemu nie?

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *