DzieckoZdrowie

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Smoczki wiszące na drzewie

Smoczek towarzyszy dziecku od wczesnych etapów życia dziecka. Pomaga mu zasnąć, a także zaspokaja potrzebę ssania, co tym samym daje odpocząć matce. Nie są polecane przez lekarzy, ale są integralną częścią rozwoju dziecka, a gdy już się pojawi, to ciężko się go pozbyć. W jaki sposób odzwyczaić dziecko od smoczka?

Co powoduje zbyt długie ssanie smoczka?

Dlaczego właściwie lekarze odradzają korzystanie ze smoczków? Jednym z nich jest zniekształcenie podniebienia, zwane „podniebieniem gotyckim”. Zbyt długie ssanie smoczka sprawia, że podnosi się ono i staje się bardzo twarde. Z innych wad, które można nabyć to uwypuklenie łuku zębowego górnego, jak również zbytnie wysunięcie do przodu górnych jedynek i dwójek. Poza tym, jeżeli dziecko zbyt długo ssie smoczek, może mieć potem problemy z nauką mowy.

Kiedy odstawić dziecko od smoczka?

To dobre i wcale nie tak proste pytanie, na które nie ma jasnej odpowiedzi. Jak wiadomo, dzieci często ssą smoczki mając nawet dwa lata i więcej, co jest dużym błędem. Mówi się, że dziecko powinno się zacząć odsmoczkować, gdy skończy ono około 6 miesięcy życia. To czas, gdy maluch potrafi już ssać własne rączki, przy czym łatwiej jest zastosować różne metody na samouspokajanie. Im dziecko starsze, tym trudniej będzie odstawić je od smoczka, ponieważ z czasem dziecko zaczyna się przywiązywać do smoczka i następuje silna relacja emocjonalna. Niestety rzadko się zdarza, by dziecko samo odrzucało smoczek, dlatego też rodzice powinni tego bardzo pilnować.

warto przeczytać:  Fenomen facebooka – czy to jest miejsce dla dzieci?

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Sposobów na odstawienie dziecka od smoczka może być kilka, choć może nie wszystkie będą skuteczne, a już na pewno nie obejdzie się bez płaczu i dramatu. Trzeba być na to gotowym! Przede wszystkim należy też podejść do tego na spokojnie i nic na siłę, choć jednym ze sposobów na pozbycie się smoczka jest… „zgubienie” go. Smoczek przepadł, nie ma i niestety nie będzie – dziecko chcąc nie chcąc musi się z tym pogodzić.

Jak jednak odsmoczkować dziecko krok po kroku? Po pierwsze warto pilnować tego, by dziecko, szczególnie w ciągu dnia, nie miało w buzi smoczka zbyt często. To powolny proces, ale przyzwyczaja dziecko do tego, że wcale tego smoczka mieć nie musi. Po drugie, jeżeli dziecko ma zwyczaj spania ze smoczkiem, warto postarać się o to, by zaraz po zaśnięciu delikatnie go wyjąć.

Innym sposobem jest „przypadkowe” zniszczenie smoczka. Zrobić dziurkę, albo w inny sposób uszkodzić, by dziecko się zorientowało, a następnie zaangażować malucha w to, by samo pozbyło się smoczka i je wyrzuciło.

warto przeczytać:  Gdzie pojechać na weekend z dzieckiem?

Jakie są konsekwencje odstawienia smoczka?

Jakie konsekwencje może nieść ze sobą odrzucenie smoczka? To zależy jaką metodę się zastosowało, jeżeli był to powolny i stopniowy proces, wielkich problemów być nie powinno. Jeżeli zaś zrobiliśmy to nagle, bo smoczek „zaginął” albo się „zniszczył”, wówczas będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dziecko może na jakiś czas zrezygnować z drzemek, przez co stanie się bardziej marudne. Skoro też nie ma smoczka, będzie potrzebowało jakiegoś zamiennika – np. większej obecności mamy. Cierpliwość, spokój i opanowanie będą przy odsmoczkowaniu podstawą!

Udostępnij:

1 comment

  1. Lilianna 22 lutego, 2019 at 08:44 Odpowiedz

    Nasz syn w ogóle od początku nie chciał korzystać ze smoczka. Niby dobrze, ale czasami był problem z jego uspokojeniem. Z kolei z bratankiem był problem. Smoczek odebrała mu dentystka. Powiedziała, że jak chce mieć zdrowe ząbki, to smoczek musi zostać u niej.

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *