Raczkujące dziecko

Na pierwszy krok dziecka z niecierpliwością czeka każdy rodzic. Zazwyczaj jest to pewien przełom, który świadczy o prawidłowym rozwijaniu, ale i dojrzewaniu malucha. Każde dziecko zaczyna chodzić w swoim tempie, niektóre zaczynają przed ukończeniem pierwszego roku, inne nieco później. Czy można to przyspieszyć? Jak nauczyć dziecko chodzić?

Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić?

Większość dzieci stawia pierwsze kroki między 12. a 15. miesiącem życia, chociaż nie jest to reguła. Niektóre dzieci zaczynają chodzić jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia, inne natomiast zwlekają z tym jeszcze kilka miesięcy. Tempo nauki chodzenia jest więc kwestią indywidualną, najważniejsze jednak by poprzedzało je raczkowanie.

Nauka chodzenia – od czego zacząć?

Dziecko powinno zacząć od czołgania się i raczkowania. To wzmocni kręgosłup oraz mięśnie i przygotuje malucha do samodzielnego chodzenia. A jak zachęcić do tego dziecko? Najlepiej położyć je na podłodze (na macie lub dywanie) i zachęcać do tego, by się poruszył. Można z niedalekiej odległości umieścić jakąś zabawkę, które zainteresuje dziecko na tyle, by chciało ją wziąć do rączki. Oczywiście przestrzeń, po której będzie poruszał się maluch trzeba odpowiednio przygotować, czyli usunąć niebezpieczne elementy, które dziecko może wziąć do buzi, przesunąć krzesła, stolik itp.

warto przeczytać:  Fenomen facebooka – czy to jest miejsce dla dzieci?

Warto też pomyśleć o odpowiednich ubraniach. Nie mogą one krępować ruchów dziecka. Lepiej by nie miały szwów, odstających ozdób czy zamków w takich miejscach jak kolana, łokcie, brzuch. Jak dziecko będzie coś uwierało to nie będzie mogło skoncentrować się na tym, by dotrzeć do celu i wziąć zabawkę do ręki.

Kiedy dziecko będzie chodzić?

Sygnałem, że dziecko zacznie niedługo chodzić, jest samodzielne stawanie. Oczywiście na początku maluch robi to za pomocą trzymania się czegoś, na przykład szczebelków w łóżeczku. Później dziecko staje się już bardziej pewne swoich ruchów i zaczyna stawać przy pomocy krzesła, mebli, pomaga sobie przytrzymując się za boki sofy czy też nogi mamy. W tym czasie można już pomóc dziecku w chodzeniu na przykład trzymaniem go za rączki. Warto umieszczać ulubione rzeczy malucha w trudno dostępnych miejscach, ale nie niebezpiecznych dla dziecka, by zmotywować go do pokonania odległości i zdobycia upragnionej zabawki. Najważniejsze, by dziecka nie wyręczać w chodzeniu, a motywować je.

Chodzik – czy warto z niego korzystać?

Chodziki są bardzo popularne, chociaż nie cieszą się dobrą sławą, o czym wielu rodziców nie wie. Sadzanie dziecka w chodziku tak naprawdę spowalnia proces nauki chodzenia. Dzieci angażują do poruszania się inne mięśnie niż te, które ćwiczyłyby podczas naturalnego procesu chodzenia.

warto przeczytać:  Rodzinna majówka – gdzie spędzić weekend majowy z dzieckiem?

Korzystanie z chodzika też rozleniwia, maluch zawsze ma podporę i nie uczy się trzymania równowagi. Jak wykazały badania, korzystanie z chodzika tak naprawdę opóźnia naukę chodzenia o jakieś 4 tygodnie, podczas gdy naturalną nauką dziecko zaczęłoby chodzić 2 tygodnie wcześniej, zatem przekonywanie malucha do takich udogodnień zwyczajnie się nie opłaca.

Udostępnij:

1 comment

  1. pompon1k 19 lutego, 2019 at 13:41 Odpowiedz

    O tym, jak negatywny wpływ mają chodziki, mówi się już od dawna. Dziwi mnie czasem, że wielu rodziców wciąż zmusza do nich dzieci. To nie jest dla nich zbyt bezpieczne. A jak nauczyć chodzić? Zachęcając do raczkowania. Dziecko później raz dwa zacznie podnosić się przy pomocy mebli i rąk opiekunów. Jak ciało będzie gotowe – puści się i pójdzie samodzielnie.

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *