DzieckoEdukacja i rozwój

Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole?

Dziecko pisze litery

Pierwszy dzień szkoły jest niezwykle stresujący nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców, którzy powoli stają się świadomi tego, że ich pociecha dorasta i trzeba wypuścić ją z domu. Odpowiednie nastawienie do tego ważnego dnia pozwoli zaoszczędzić nerwów obu stronom. Jak więc przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole?

Wycieczka do szkoły

Wszystkie szkoły organizują dni otwarte, podczas których można zobaczyć, jak wygląda nauka w danej placówce. Podczas takich spotkań organizowanych jest szereg atrakcji dla najmłodszych. Uczniowie pokazują im jak wyglądają lekcje, jakie są koła zainteresowań, jak prezentują się klasy i sale gimnastyczne. Dzieci widzą, jak wygląda dzień z życia ucznia, jak funkcjonuje szkoła, jakie panują w niej zasady i wiedzą, jak się do tego przygotować, dzięki czemu maleje ich strach przed nieznanym.

Pozytywne nastawienie do szkoły

Dziecka nie można straszyć szkołą, bo nie będzie chciało iść gdzieś, gdzie będzie mu źle, może to odebrać na przykład jako karę za swoje zachowanie. Nie mówmy też, że skończy się teraz czas na zabawę, a zacznie prawdziwa nauka. W pierwszych klasach nauczyciele dokładają wszelkich starań, by połączyć i zabawę i naukę, dzięki czemu dziecko dobrze się bawi, uczy nowych umiejętności, a przy tym nie zauważa znacznej zmiany w swoim życiu, poza tym oczywiście, że teraz chodzi do szkoły i poznaje nowych ludzi. Warto opowiedzieć dziecku jak wyglądał nasz pierwszy dzień w szkole, jak to przeżywaliśmy, a jak wszystko później dobrze się potoczyło. To doda maluchowi otuchy i przekona go, że skoro rodzice coś przeżyli, to oni też dadzą sobie radę.

warto przeczytać:  W co się bawić z dzieckiem w domu?

Wzmocnienie wiary w siebie

Pozytywne nastawienie do szkoły może wynikać także z wiary w siebie. Warto wzmocnić w dziecku poczucie, że jest mądre. Można to robić poprzez komplementowanie umiejętności. Wystarczy powiedzieć, że dziecko ładnie rysuje, śpiewa, recytuje. To pomoże zbudować w dziecku pewność, że poradzi sobie w szkole.

Kupowanie wyprawki szkolnej

Włączmy dziecko w przygotowania do pierwszego dnia w szkole. Pozwólmy wybrać mu plecak, piórnik, zeszyty i inne niezbędne akcesoria. Dzieci lubią nowe rzeczy i nie będą mogły doczekać się aż użyją czegoś, co bardzo im się podoba i co sami wybierali.

Tworzenie miejsca do nauki

Stworzenie w pokoju miejsca do nauki też ma istotny wpływ na dziecko. Zaprojektujmy je razem z dzieckiem. Weźmy pod uwagę to, jakie lubi kolory, jakie biurko lub krzesło mu się podoba. Dziecko chętnie będzie siadało do nauki w przestrzeni, którą samo sobie wymyśliło i która jest dla niego atrakcyjna wizualnie.

Przyzwyczajenie dziecka do rozstań

Zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, najgorsze są pierwsze rozstania. Warto przygotować się do tego z wyprzedzeniem. Jak? Zostawmy dziecko na kilka godzin u dziadków, pozwólmy spać mu u cioci. Niech przyzwyczaja się do tego, że rodzice nie muszą być obecni 24h na dobę. Dziecko przy tym nauczy się większej samodzielności, oczywiście jeśli rodzina u której będzie, pozwoli mu na samodzielne ubieranie się czy sprzątanie po sobie. Takie z pozoru błahe rozstania na kilka godzin naprawdę mogą pomóc dziecku znieść pierwsze dni w szkole.

warto przeczytać:  Jak nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi?
Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *