Mama i TataWychowanie

Jak przygotować się do podróży z niemowlakiem?

Niemowlę w koszyku z kółkami

Podróże nie są niczym niezwykłym, bywają małe lub duże, krótkie lub dłuższe, jednak problem pojawia się, gdy w tym czasie ma nam towarzyszyć niemowlę. Maluch nie rozumie co się dzieje, może przez to znacząco utrudniać drogę, robiąc ją bardzo nieprzyjemną, nawet jeżeli nie wyjeżdżamy daleko. Jak się do tego przygotować? Kiedy można wyjeżdżać z niemowlętami?

Kiedy pierwsza podróż z niemowlęciem?

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia dziecka są niezwykle ważne. Przez jakiś czas nie jest wskazane, by podróżować z dzieckiem gdzieś dalej, ponieważ maluch jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatur i pogody, co mogłoby się niekorzystnie odbić na jego zdrowiu. Zaleca się więc, żeby z dalszymi wyjazdami poczekać co najmniej do 3 miesiąca życia dziecka.

Jak przygotować samochód dla niemowlaka?

Przede wszystkim, zanim ruszymy w drogę trzeba wszystko dokładnie rozplanować i przygotować. Należy więc określić trasę, którą będzie się poruszać, czas trwania podróży, a także wszystkie przerwy i postoje w drodze. Najlepiej w drogę ruszać nocą, gdy niemowlę będzie spało, wówczas, przynajmniej przez jakiś czas będzie spokój i nic nie będzie je rozpraszało.

warto przeczytać:  Co robić z dzieckiem na świeżym powietrzu?

Jeżeli chodzi o samochód, należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo dziecka. Fotelik musi być odpowiednio dostosowany do potrzeb maluszka i właściwie przymocowany tak, aby dziecko było w nim bezpieczne, a także by było mu wygodnie. Warto też wcześniej zatankować, a także usunąć z samochodu wszystkie niepotrzebne rzeczy.

Co zabrać w podróż z niemowlakiem?

Najtrudniejszą rzeczą w podróżach jest pakowanie. Trzeba wziąć masę rzeczy, które będą nam potrzebne zarówno w trakcie podróży, jak iw miejscu docelowym. Mając małe dziecko trzeba jeszcze wziąć poprawkę na jego potrzeby oraz naszą wygodę.

Oprócz takich standardowych rzeczy jak dokumenty, aktualne ubezpieczenie, paszport czy apteczka, istotne jest zabranie ze sobą także pieluch i chusteczek nawilżających. Należy wziąć również mleko modyfikowane (jeżeli nie jest karmione piersią) oraz słoiczki z jedzeniem dla niemowląt (jeżeli nie mam pewności, że tam gdzie jedziemy będą one dostępne). Kubeczki, miseczki oraz sztućce dla dzieci także się przydadzą, podobnie jak kosmetyki dla niemowląt, szczoteczka do zębów i pasta, a także ubranka.

Przy bagażu podręcznym, jeżeli planujemy lot samolotem lub też po prostu, żeby mieć przy sobie najważniejsze rzeczy powinno się pamiętać o pieluszkach tetrowych, podkładzie do przewijania, chusteczkach nawilżających, przynajmniej jednej parze ubranek na zmianę oraz smoczku. Przydać może się też coś drobnego do przekąszenia dla maluszka oraz picie czy ukochana przytulanka. Rzecz jasna nie można zapomnieć o kocyku oraz grzechotce czy innej zabawce, którą maluszek będzie mógł się zająć w czasie podróży.

warto przeczytać:  Jak nauczyć dziecko sprzątania i innych obowiązków domowych?

Wózek czy chusta na podróż?

Kolejny problem do omówienia. Co zapakować na podróż – wózek czy chustę? Tak naprawdę wszystko będzie zależało przede wszystkim od tego ile wolnego miejsca mamy. Jeżeli nasz samochód nie jest w stanie pomieścić zarówno walizek, jak i wózka, wówczas można z niego zrezygnować i wziąć chustę lub ewentualnie nosidełko. Trzeba też przemyśleć kwestie tego, po jakim terenie będzie się poruszać z dzieckiem – ulicach miasta czy może nierównościach ścieżek turystycznych i plażach? Jeżeli jednak decydujemy się na wózek, warto przy tym pamiętać o dodatkowych akcesoriach, jak parasol czy folia przeciwdeszczowa.

Co robić w czasie postojów w podróży?

Postoje w czasie podróży w niemowlakiem są istotne. Najlepiej robić je mniej więcej co dwie godziny po to, aby odpocząć, przewietrzyć auto czy też zająć się dzieckiem, jeżeli tego wymaga (na przykład, żeby je przewinąć). Uwaga! Na postój najlepiej wybierać miejsca do takich postojów wyznaczone, do tego lepiej unikać ruchliwych parkingów i miejsc blisko drogi bez niezbędnych zabezpieczeń. I absolutnie nigdy, przenigdy w trakcie postoju nie zostawiamy dziecka samego w samochodzie!

warto przeczytać:  Pokój młodzieżowy, czyli jak urządzić pokój nastolatkowi?
Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *