Edukacja i rozwójWychowanie

Zagrożenie w internecie – jak chronić dzieci przed niepożądanymi treściami?

Dziecko z komputerem

Internet w dzisiejszych czasach to norma i nasza codzienność. Korzystamy z niego przy każdej okazji, często poszukując istotnych dla nas informacji. Trzeba jednak pamiętać, że internet może być też zagrożeniem, jeżeli nie wie się jak z niego korzystać, na co szczególnie narażone się małe dzieci. Jakie zagrożenia w sieci mogą na nie czyhać? Jak bronić dziecko przed niebezpieczeństwem w internecie?

Czy internet jest niebezpieczny?

Ktoś mógłby się zdziwić na tak zadane pytanie, w końcu wszyscy korzystamy z internetu i na ogół nie mamy z tym większych problemów. Każdy z nas jednak wie, że są strony, na które lepiej nie wchodzić, że trzeba uważać w co się klika i to, jakie dane o samych sobie podajemy. Wiemy (a przynajmniej większość z nas), że wszelkie kłótnie i niewłaściwe zachowania w sieci lepiej omijać, bo nie mają sensu, albo mamy też więcej dystansu do tego, co wrzucają inni, nawet jeżeli jest to brutalne, śmieszne czy niesmaczne.

Mimo to tak, internet może być niebezpieczny, zwłaszcza jeżeli korzystają z niego osoby, dzieci, które nie mają pojęcia o czekających tam zagrożeniach. Może skończyć się na oglądaniu niewłaściwych treści, albo na wyłudzeniu nazwiska, adresu i skończyć się znacznie gorzej.

Jakie zagrożenia są w internecie?

Zagrożeń w sieci wbrew pozorom jest wiele. My dorośli zdajemy sonie w nich sprawę, mamy ich świadomość, albo po prostu inną mentalność, która pozwala nam podejść do pewnych kwestii nieco inaczej. W przypadku dzieci sprawa jest gorsza, a ich kształtujące się umysły nie powinny być wystawione na nieodpowiednie działanie.

Wśród zagrożeń w sieci warto wymienić choćby pornografię, która jest tak bardzo łatwo dostępna dla każdego, także dla nieletnich. Trzeba do tego dodać również wulgarne treści, które są praktycznie wszędzie, a czasem nawet niewinny filmik może zostać tak przerobiony, że bajką czy miłą piosenką nie ma nic wspólnego. W sieci jest również dużo przemocy, a na takim YouTube z łatwością można znaleźć filmiki, w których widać brutalne zachowania, bicie, znęcanie się itd.

Nie można też zapomnieć o takich kwestiach jak niebezpieczne treści, czyli opinie osób, które czują się w sieci anonimowo, a co za tym idzie pozwalają się na wszystko, np. podają instrukcję jak popełnić samobójstwo, jak dokonać kradzieży czy jak wyprodukować narkotyki. Można też znaleźć szereg nielegalnych treści, na przykład rozpowszechnianie utworów chronionych prawami autorskimi. Nie można też zapomnieć o cybeprzemocy, o której swego czasu wiele się mówiło. Za pomocą internetu można prześladować i dręczyć innych, co w przypadku dzieci i młodzież jest niestety na porządku dziennym.

Jak chronić dziecko przed zagrożeniem w sieci?

To, co nas wyróżnia od dzieci to przede wszystkim wiedza i doświadczenie oraz świadomość tego, jakie zagrożenia możemy napotkać na swojej drodze. Dlatego też najważniejszym zadaniem każdego rodzica jest uświadomienie pociechy o tym, co może czekać je w sieci. Istotne jest to, by powiedzieć dziecku jak korzystać z internetu oraz pokazać, uświadomić je o tym, co wolno, a czego powinno się unikać.

Przydatne mogą być również programy kontroli rodzicielskiej i możliwość blokowania stron o treściach niepożądanych. Zarówno edukacja dzieci, jak i możliwość pilnowania tego na jakie strony wchodzą, są równie ważne. W sieci można również znaleźć specjalnie stworzone strony internetowe, które uczą dzieci tego, jak poruszać się po sieci bezpiecznie.

Niestety pomimo naszych starań nigdy nie możemy mieć pełnej pewności co do tego, czy rzeczywiście nasze dziecko jest bezpieczne w internecie. Jednak jeżeli podejdziemy do tego rozsądnie i postaramy się o wyedukowanie naszej pociechy, a także ustalimy proste zasady, te zagrożenia mogą zostać zminimalizowane, a nasze dziecko będzie doskonale wiedziało jak zachować się w internecie i jak wystrzegać przed niebezpieczeństwami.

Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *