ZdrowieZdrowie dziecka

Jak chronić dzieci w czasie upału?

Mama i dziecko

Upalne dni i nadmierne wystawienie na promienie słońca nie są bezpieczne dla nikogo, a w szczególności dla dzieci. Dlatego tam istotne jest, by w upalne dni zadbać o odpowiednią ochronę naszych pociech, by nie narażać ich na szkodliwe działanie promieni UV. Jak to robić?

Jak upał szkodzi dziecku?

Dzieci są wyjątkowo wrażliwe, jeżeli chodzi wszelkie zmiany atmosferyczne, a w przypadku upałów, niebezpieczeństwo jest szczególne. Z upałem niestety nie ma żartów i podobnie jak my dorośli i dzieci odczuwają negatywne skutki zbyt długiego wystawienia na słońce, a nawet w ich przypadku jest to o wiele bardziej groźne. Dzieci są szczególnie narażone na udary słoneczne i przegrzanie, które mogą objawiać się potówkami (zaczerwienioną skórą), zapaleniem skóry i świądem czy wręcz poparzeniem skóry. Każde z nich jest szczególnie niebezpieczne dla malucha, dlatego też tak bardzo trzeba zadbać o odpowiednią ochronę.

Jak ubierać dzieci w czasie upału?

Najlepiej wybierać dla maluszka lekkie i przewiewne ubranka. Gdy mamy do czynienia z niemowlakiem, doskonałym rozwiązaniem będą body z krótkim rękawkiem lub tylko koszulka do pampersa. Przy nieco większych dzieciach, które nie są w stanie usiedzieć w miejscu, dobrze jest założyć zwiewne ubrania, czasem zaleca się tutaj koszulki z długim rękawem, dla ochrony skóry rąk i ramion. Ważne jest też osłonienie głowy dziecka, cienka czapeczka czy chustka na głowie to podstawa.

warto przeczytać:  Gdzie spędzić wakacje z dzieckiem w Polsce?

Jakie kosmetyki do ochrony dziecka przed słońcem?

Bardzo istotne jest, by nie wypuszczać dziecko z domu bez odpowiedniej ochrony skóry w postaci kremów z filtrem. Gdy planujemy spacer, musi być on zawsze pod ręką, by nie tylko nasmarować dziecko jeszcze w domu, ale i odnawiać ochronę skóry jeszcze w trakcie pobytu na dworze, szczególnie gdy ma on potrwać dłużej. Najlepiej smarować dziecko na 30 minut przed wyjściem z domu i nie zapominać o takich częściach ciała jak uszy i kark. Trzeba też używa kremu po każdej kąpieli w basenie czy na plaży. Może się też przydać schłodzona woda termalna w sprayu, żeby regularnie chłodzić skórę dziecka.

Jak długo dziecko może przebywać na słońcu?

Tak jak my dorośli staramy się być na słońcu maksymalnie jak najkrócej (chyba że się opalamy, ale i wtedy trzeba dawkować słońce), tak i dziecko także należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem maksymalnie jak się da. Popołudniami, czyli w godzinach 10-15 lepiej nie wychodzić z dzieckiem na dłużej niż 1h, a najlepiej omijać te pory i decydować się albo na wczesne ranki, albo późne popołudnie. Dobrze jest też wraz z dzieckiem szukać cienia i będąc na spacerze postarać się o to, by maluchy, nawet w trakcie zabawy, jak najwięcej przebywały pod osłoną.

warto przeczytać:  Jak nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi?

Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu

Oprócz standardowej fizycznej ochrony w postaci stroju czy kremów z filtrem trzeba pamiętać o tym, że w czasie upałów każdy z nas znacznie szybciej się odwadnia. Dlatego też wychodząc z dzieckiem na spacer nie powinno się zapominać o zapasie wody, dla uzupełnienia płynów. Ważne by poić dziecko nawet wtedy, gdy niekoniecznie chce mu się pić i pilnować tego, by regularnie uzupełniało płyny..

Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *