DzieckoZabawa i rozrywka

Rodzinna majówka – gdzie spędzić weekend majowy z dzieckiem?

Dziewczyna na siatce

Długi weekend majowy to doskonała okazja do tego, by spędzić ten czas wraz z rodziną. Najlepiej zastanowić się nad jakimś wyjazdem, który mógłby zadowolić zarówno rodziców, jak i dzieci. Gdzie warto udać się na majówkę z rodziną? Jak spędzić ten czas z dzieckiem?

Gdzie spędzić majówkę z dzieckiem?

Możliwości mamy tak naprawdę bardzo wiele i często nie ma potrzeby dalekich wyjazdów. Niezależnie od tego skąd jesteśmy, warto rozejrzeć się za atrakcjami w naszej najbliższej okolicy – z pewnością znajdzie się całe mnóstwo różnych możliwości, które zaangażują nie tylko dzieci, ale i rodziców. Najważniejsze jest jednak to, by majówki nie przesiedzieć w domu i nawet zwykły spacer i zabawa z dzieckiem na placu zabaw czy wyjście na basen będzie dobrym pomysłem. Co warto mimo to wziąć pod uwagę, planując majówkę?

Wizyta w ZOO dla całych rodzin

Rodzinny wypad do ZOO? Dlaczego nie? To doskonały pomysł, a dzieci z pewnością będą zachwycone, a przy okazji można także przemycić walory edukacyjne. Ogrodów zoologicznych w Polsce nie brakuje, z na szczególną uwagę zasługuje choćby słynne Wrocławskie ZOO razem z Afrykanarium, równie ciekawy może być Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Ogród Zoologiczny Opole Wyspa Bolko, Gdański Ogród Zoologiczny, Ogród Zoologiczny w Poznaniu czy Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. To tylko przykłady tych największych, najciekawszych i uznawanych za najbardziej prestiżowe.

warto przeczytać:  Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania?

Jak aktywnie spędzić weekend majowy z dzieckiem?

Możliwości jest naprawdę wiele niezależnie od regionu, do którego się udamy. Warto pomyśleć o wyjeździe na Mazury, Kaszuby czy w góry, gdzie dzieci będą miały styczność z naturą, można zorganizować piesze wycieczki, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, olimpiady sportowe. Doskonałym pomysłem jest także zabawa w parkach linowych czy takich atrakcjach jak kolejki górskie czy letnie tory saneczkowe, które dostępne są niemal w każdym zakątku kraju.

Do wyboru mamy także liczne parki wodne. Wśród wartych odwiedzania można wymienić: Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Maltańskie w Poznaniu, Chochołowskie Termy w Zakopanem czy Aquapark Panorama w Jarosławcu. Można także zaproponować dziecku jazdę konną i wizytę w stadninie.

Ciekawą propozycją są także parki rozrywki, w których dzieci mogą się naprawdę wyszaleć. Do najciekawszych należą: Łódzki Park Rozrywki, Łeba Park, JuraPark w Bałtowie, Energylandia w Zatorze, Legendia Śląskie Wesoła Miasteczko w Chorzowie, Wioska Czarownic w Sabathówce i wiele, wiele innych.

Wspinający się chłopiec

Jakie zabytki zwiedzać z dzieckiem?

Zwiedzanie zabytków z dziećmi bywa trudne, jednak wiele takich miejsc oferuje także dodatkowe atrakcje dla najmłodszych, jak również specjalne ścieżki edukacyjne dostosowane do bardziej wymagających odbiorców jakimi są dzieci. Ciekawym miejscem do odwiedzenia dla całej rodziny jest Zamek w Ogrodzieńcu czy Zamek w Pieskowej Skale, który jest jednym z wielu na szlaku Orlich Gniazd. Niedaleko Poznania znajduje się Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa, z wozami strażackimi, a w Wąglikowicach na wybrzeżu warto odwiedzić tamtejszy Skansen. Ciekawym miejscem jest także zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu, gdzie jedną z atrakcji jest przejażdżka zabytkową kolejką górniczą.

warto przeczytać:  Jak nauczyć dziecko sprzątania i innych obowiązków domowych?

Liczne muzea są otwarte na rodzin z dziećmi i oferują mnóstwo ciekawych atrakcji dla najmłodszych odwiedzających i dotykające najróżniejszych tematów: muzea wojskowe, muzea związane z historią II Wojny Światowej, muzea znanych postaci (np. Fryderyka Chopina w Warszawie) czy nawet muzeum bajek, jak Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

Rodzinne atrakcje w centrum nauki

Nauka wcale nie musi być nudna, wręcz przeciwnie! Nauka może być zabawna i wciągająca, a udowadniają to liczne centra nauki rozsiane po Polsce, które zachęcają do poznawania świata, eksperymentowania i poszerzania swojej wiedzy. Do najpopularniejszych takich miejsc niewątpliwie należy Centrum Nauki Kopernik, gdzie można obserwować, doświadczać oraz rozwijać się. Z innych wartych odwiedzenia miejsc można wymienić także: Pracownie Profesora Ciekawskiego oraz Experyment w Gdańsku, Ogród Doświadczeń w Krakowie, Humanitarium we Wrocławiu czy Experymentarium w Łodzi.

Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *