DzieckoZdrowie

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Warzywa z sosem

Zbilansowana dieta to podstawa w życiu każdego człowieka, a w szczególności u dzieci, które szybko rosną i potrzebują witamin i minerałów do prawidłowego rozwoju. Niestety nie wszystkie maluchy da się przekonać do jedzenia zdrowych produktów. Najczęściej problem pojawia się z warzywami, które przecież są cennym źródłem niezbędnych do życia składników. Jak więc zachęcić dziecko do jedzenia brukselki, marchewki czy buraczków?

Przemycanie warzyw w daniach dla dzieci

Rodzice, których dzieci nie przepadają za warzywami, decydują się na przemycanie ich w różnych daniach tak, by maluchy ich nie zauważyły. To popularna metoda na zadbanie o zbilansowaną dietę. Jak przemycić warzywa w diecie dziecka sprawdź na babychic.pl, może to być serwowanie ich pod postacią ulubionych potraw, np. pizzy, naleśników lub zapiekanek makaronowych.

Surowe warzywa z dipami

Same surowe warzywa nie są dla dzieci atrakcyjne ani wizualnie, ani smakowo. Warto wypróbować sposób z dipami, który może przekonać je do wypróbowania nowych smaków. Już samo maczanie warzyw w sosie jogurtowym jest dla maluchów zachęcające do jedzenia, bo jest to forma zabawy.

warto przeczytać:  Sposoby na niejadka – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Koktajle warzywno-owocowe

Niektóre dzieci chętniej będą „jadły” warzywa pod postacią koktajli. Te mogą być prawdziwymi bombami witaminowymi. Nie muszą być w nich same warzywa, w internecie nie brakuje też przepisów z owocami, które mogą zmienić smak smoothies. Takie kolorowe napoje mogą być chętnie wypijane przez dzieci, a przy tym otrzymają one niezbędną porcję witamin i minerałów.

Zakupy z dzieckiem

Dzieci mogą chętniej spożywać produkty, które „kupią”. Warto więc zabrać malucha na zakupy, pokazać mu, jak duży ma wybór warzyw, zasugerować, co można z nich zrobić i pozwolić mu wybrać to, co mu się spodoba. Dzieci lubią angażować się w takie zwykłe czynności, sprawia im to frajdę. Większe jest więc prawdopodobieństwo, że zjedzą warzywa, które same sobie wybrały, niż kiedy zostanie im to narzucone. Wybierając się z maluchem na zakupy, trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie to długa wyprawa. Nie można jednak dziecka pospieszać, niech samo wybierze, jakie warzywa mu się podobają.

Gotowanie z dzieckiem

Przygotowywanie posiłków wspólnie z maluchem może być bodźcem, który skłoni dziecko do wypróbowania nowych produktów, szczególnie jeśli wcześniej samo podejmie decyzję, jakie produkty mu się podobają. Dzieci zyskują na pewności siebie, kiedy rodzic pozwoli im na wspólne gotowanie, a przy tym uczą się czegoś nowego, naśladują dorosłych, chętnie pomagają. Warto pozwolić dziecku wybrać, co chce przygotować, ale też podpowiedzieć takie dania, które będą dla malucha atrakcyjne pod względem wizualnym. Każdy najpierw „je oczami”, przygotowanie potraw kolorowych, w różnych kształtach, z sosami jogurtowymi może dziecko skutecznie zachęcić do spróbowania tego, co samo zrobiło z pomocą mamy lub taty. Warto przy tym pamiętać, aby przygotowaną potrawę również zjeść wspólnie. To będzie dla dziecka sygnał, że jego starania nie poszły na marne i to, co zrobiło, smakowało również pozostałym członkom rodziny.

warto przeczytać:  Jak rozmawiać o problemach rodzinnych z dzieckiem w wieku szkolnym?
Udostępnij:

1 comment

  1. Amelia 25 sierpnia, 2022 at 13:28 Odpowiedz

    Dzieci często naśladują dorosłych, więc jak widzą, że mama albo tata jedzą to też chcą. Warto też zrobić z nich coś „zakazanego” i tylko dla dorosłych — wiemy jak dzieciaki przyciąga wszystko, co niedostępne ;p

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *