Zabawa i rozrywka

Jak urządzić ogród, aby był atrakcyjnym placem zabaw?

Chłopiec na huśtawce

Rodzice, którzy dysponują ogrodami, chętnie decydują się na zorganizowanie w nich przestrzeni dla dzieci. Wszelkie atrakcje dla pociech muszą być dopasowane nie tylko do ich wieku i potrzeb, ale i do samego ogrodu, do elewacji domu itp. Jak więc urządzić ogród dla dzieci? Na co uważać przy zakupie placu zabaw dla najmłodszych?

Ogród dopasowany do wieku dziecka

Planując aranżację przestrzeni wokół domu, warto wziąć pod uwagę wiek pociechy. Zabawki ogrodowe dla starszych i młodszych dzieci wybierz z pomocą porad na smyk24.pl, inne elementy będą atrakcyjne dla maluchów, a inne dla nastolatków. W przypadku najmłodszych pociech sprawdzi się wyposażenie wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Będzie ono bezpieczne w użytkowaniu, a przy tym zachęci do korzystania przez swoją kolorystykę, wzory, motywy bajkowe itp. Starsze dzieci docenią place zabaw z drewna. Takie doskonale wkomponują się w ogrody, w których jest mnóstwo zieleni. Nastolatkowie natomiast chętnie zrelaksują się z bujakach z technorattanu lub innych tworzyw.

Elementy placu zabaw dla dzieci

Plac zabaw może składać się z wielu elementów. Wszystko zależy od tego, jak dużą mamy przestrzeń do zagospodarowania i jaki chcemy przeznaczyć na to budżet. Jednym z rozwiązań jest zakup gotowego placu zabaw dla dzieci, który składa się z różnych modułów. Najczęściej jest to domek, zjeżdżalnia, huśtawka, ścianka do wspinania, drabinka czy piaskownica. Niektórzy decydują się też na zakup trampolin lub niewielkich basenów dla dzieci.

Plac zabaw drewniany czy plastikowy?

Największy dylemat pojawia się podczas wyboru materiału, z którego ma być wykonany plac zabaw. Najczęściej w grę wchodzą konstrukcje plastikowe i drewniane. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje plusy i minusy. Place zabaw plastikowe są przeważnie wybierane przez rodziców małych dzieci. Takie elementy są bezpieczne dla najmłodszych, nie ma obaw, że maluch może się skaleczyć podczas ich użytkowania. Na plus jest jeszcze mobilność takich placów. Można je przenosić, zmieniać ich położenie. Konstrukcje wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych są odporne na wilgoć, nie trzeba więc chować ich przed deszczem. Nie wymagają też szczególnej pielęgnacji. Trzeba natomiast skupić się na odpowiednim zabezpieczeniu takiego placu, aby był stabilny podczas aktywności dzieci.

Drewniane place zabaw to często wybór rodziców starszaków. Takie konstrukcje dobrze wyglądają w ogrodach, nawiązują do naturalnego ich charakteru. Place zabaw z drewna są wytrzymałe, solidne i stabilne. Korzystanie z nich jest bezpieczne, o ile zostaną odpowiednio zamontowane. Nie są one tak mobilne jak place plastikowe. Przy przeglądaniu ofert, warto zwrócić uwagę na to, czy dana konstrukcja została odpowiednio zabezpieczona, np. czy z drewna nie wystają drzazgi. Konieczna jest też regularna konserwacja, by plac był odporny na działanie wilgoci, ale i różnego rodzaju szkodników. Wybór konstrukcji drewnianej wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji, ale często takie place zabaw lepiej prezentują się w ogrodach i mogą służyć dzieciom przez lata.

Udostępnij:

1 comment

  1. Tomasz Kowalski 28 listopada, 2022 at 09:23 Odpowiedz

    Ja zainstalowałem dla dzieciaków domek na drzewie! No może dla dzieciaków i dla siebie, bo zawsze o takim śniłem ;D Budowa nie była nawet taka skomplikowana, a efekt jest wart każdej kropli potu

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *