Edukacja i rozwójWychowanieZabawa i rozrywka

Jak zacząć grać w szachy? Gdzie uczyć się grać w szachy?

Dzieck o i szachy

Ciekawi cię gra w szachy, ale nie wiesz jak zacząć? A może masz małe dziecko i chcesz je zachęcić do gry, ale nie masz pojęcia, w jaki sposób to zrobić? Możliwości jest naprawdę wiele, warto więc przemyśleć wszystko i spróbować zacząć.

Jak zacząć grać w szachy?

Najprostszy sposób to po prostu przysiąść do stołu i zacząć grać, ale wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy nie zna się zasad. Warto więc zacząć od obserwacji, a także poczytania o szachach oraz poznania zasad rozgrywki. Z początku może być trudno wszystko zrozumieć i zapamiętać, ale to właśnie gra i zdobywane doświadczenie najwięcej nam dadzą. Im więcej partii rozegramy, tym nasze umiejętności będą lepsze i nawet jeżeli z początku nie rozróżniamy nawet figur, tak z czasem będzie lepiej. Oczywiście trzeba jeszcze wiedzieć, jak i gdzie warto ćwiczyć.

Gdzie uczyć się gry w szachy?

Jeżeli w domu mamy szachy i w naszej rodzinie się gra, problemu właściwie nie ma, ponieważ podstawy i pierwsze szlify nabierzemy od razu. Jednak w przypadku, gdy z szachami nie miało się wcześniej styczności, wówczas naukę gry w szachy można rozpocząć w klubach szachowych, które wymienia serwis KlubSzachowy.pl. Takich miejsc w wielu miastach nie brakuje – są to zarówno przyszkolne kluby, sekcje w klubach sportowych, jak i domy kultury.

warto przeczytać:  Szachy dla dzieci. Jak nauczyć dziecko gry w szachy, kiedy samemu się nie gra?

Możliwości jest sporo, trzeba tylko poszukać i zainteresować się tematem. Dużym plusem będzie tutaj dostęp nie tylko do szachów, ale i osób, które mają w grze pewne doświadczenie i mogą nam pomóc w nauce, W ten sposób krok po kroku zostaniemy wprowadzeni w tajniki gry i będziemy mogli szlifować swoje umiejętności.

Pierwsze kroki z szachami – jak?

Przede wszystkim powinno się zacząć od pytania, po co chce grać w szachy? Ciekawi cię ta gra? Chcesz podnieść swoje umiejętności umysłowe? Jesteś zainteresowany rywalizacją? Może po prostu chcesz wyjść z domu i spędzić czas w ciekawym gronie? Warto więc wyjść i udać się do najbliższego klubu szachowego i zacząć grać. Niektórzy rozpoczynają od nauki zasad, inni od razu rzucają się na głęboką wodę, biorąc udział w turniejach – przegrywają, ale najczęściej wynoszą z tego naukę, podpatrując grę lepszych od siebie.

Podstawą będzie jednak znajomość zasad, figur szachowych oraz motywów szachowych. Te ostatnie odpowiadają debiutom (rozpoczęciu partii), środkowym i końcowym rozgrywkom. Jest ich wiele, ale dobrze zacząć od podstaw i z czasem rozszerzać swoją wiedzę.

warto przeczytać:  Szachy dla dzieci. Jak nauczyć dziecko gry w szachy, kiedy samemu się nie gra?

Skąd czerpać wiedzę o szachach?

Mamy tutaj kilka opcji do wyboru. Jedną z nich są oczywiście inne osoby, które mają większą wiedzę i doświadczenie od nas i mogą się nią podzielić, udzielając nauk. Na rynku dostępnych jest też sporo książek o tematyce szachowej, z której można dowiedzieć się wiele o samej grze, typach rozgrywki oraz poznać różne motywy i strategie. Przydatna może być szczególnie literatura z ćwiczeniami i zagadkami szachowymi.

Wiele informacji dostępnych jest także rzecz jasna w internecie, gdzie nie tylko przeczytamy porady na temat gry, ale i będziemy mogli rozegrać partie online. Najważniejsze jednak będzie to, co zostało wspomniane już na początku – aby nauczyć się szachów trzeba po prostu grać i to jak najwięcej, z różnymi przeciwnikami i o różnym poziomie umiejętności. W ten sposób wszelką potrzebną wiedzę zdobędziemy poprzez praktykę i obserwację.

Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *