Pionki gier planszowych

Gry planszowe to doskonały sposób na spędzenie czasu wspólnie z dziećmi. Mają także wiele walorów, zarówno edukacyjnych, jak i rozrywkowych, dlatego też warto zapoznawać dzieci z grami już od najmłodszych lat i wspólnie z nimi się bawić. Które gry planszowe dla dzieci można zaliczyć to takiego TOP? Oto lista, choć niepełna, ponieważ gier planszowych dla dzieci jest zdecydowanie więcej!

 1. Dobble
 2. Pędzące żółwie
 3. Carcassonne
 4. Story Cubes
 5. Pytaki
 6. Superfarmer
 7. 5 Sekund
 8. Ego Family
 9. Dixit
 10. Wsiąść do pociągu

1. Dobble

Jest to gra, która zależnie od wersji może być przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 lat, albo od 6 lat. Na czym polega gra? Na tym, by jak najszybciej znaleźć taki sam obrazek na dwóch różnych kartach – kto pierwszy ten lepszy. Proste zasady, a przy tym bardzo dużo emocji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

2. Pędzące żółwie

Ta gra dla dzieci w wieku od 5 lat jest jedną z trzech wydanych z serii (są jeszcze Pędzące Ślimaki i Pędzące Jeże). Gra polega na tym, by dotrzeć swoim żółwiem do soczystej sałaty, ale nie jest to takie proste, ponieważ żółwie mogą na siebie wchodzić, a to sprawia, że przemieszczają się wszystkie. Dużo planowania i kombinowania.

3. Carcassonne

Zdecydowanie jest to jedna z popularniejszych gier na świecie i ma już wile różnych odsłon, wersji oraz dodatków. Przeznaczona jest dla dzieci w weku od 8 lat (od 5 patrząc na wersje Dzieci z Carcassonne) i polega na układaniu płytek terenów w taki sposób, by tworzyć drogi i miasta, a potem zgarniać za to punkty. Proste? Niby tak, ale trochę strategii też w tym jest.

4. Story Cubes

Jest to prosta gra kościana, którą można bawić się z dziećmi w wieku od 6 lat. Na kościach umieszczone są różne rysunki i zabawa polega na tym, by po wyrzuceniu ich stworzyć odpowiednią historię idealnie pasującą do przedstawionych ilustracji. Wymagania? Wyobraźnia! Dla urozmaicenia można zaopatrzyć się w liczne dodatki, które dodatkowo mogą różnicować zestaw obrazków.

5. Pytaki

Gra idealna dla całej rodziny i mogą w nią grać już dzieci w wieku 4 lat. O co w niej chodzi? Gracze losują żetony z pytaniami, a następnie muszą na nie odpowiedzieć, a pytania bywają różne. Największa zaleta? Możliwość lepszego poznania się, rozwój samoświadomości, ćwiczenie komunikacji (opowiadania i słuchania), a także kształtowanie empatii czy ćwiczenie cierpliwości.

6. Superfarmer

Gra rodzinna i edukacyjna zarazem, ponieważ uczy dzieci podstaw matematyki (trzeba liczyć zwierzęta w swoim stadzie) oraz ekonomii. To przede wszystkim gra losowa, która może niekoniecznie przypadnie do gustu dorosłym, ale niewątpliwie spodoba się dzieciom. Gra dla dzieci od 6 lat.

7. 5 Sekund

5 Sekund to emocjonująca gra polegająca na tym, by w ciągu tytułowych 5 sekund zrealizować podane na kartach zadania. Nie jest to jednak takie proste: po pierwsze goni nas czas, po drugie upierdliwy dźwięk czasomierza nas rozprasza i po trzecie czujemy silną presje z otoczenia! Wymienienie trzech owoców rosnących w Polsce nigdy nie było takie trudne… Gra dla dzieci od 8 lat.

8. Ego Family

Mamy do wyboru wersję podstawową, albo rodzinną, obie mogą się sprawdzić bardzo dobrze. W tej grze sprawdzamy swoją wiedzę na temat pozostałych uczestników zabawy. Jedna osoba wybiera pytanie i w tajemnicy odpowiada na nie, pozostali zgadują, co też ta osoba wybrała. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów. Gra dla dzieci od 8 lat.

9. Dixit

Ta gra wyobraźni i skojarzeń znana jest pewnie wielu. Do tego dodać przepiękne ilustracje na kartach oraz urocze figurki króliczków i mamy grę naprawdę wyjątkową. Jeden z graczy wybiera kartę, do której dobiera skojarzenie, a reszta musi odgadnąć, o którą kartę chodzi, wcześniej wybierać spośród swoich kartę, która ich zdaniem najbardziej pasuje do skojarzenia. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów.

10. Wsiąść do pociągu

Kto nie lubi pociągów? Ta gra, przeznaczona dla dzieci od 8 lat polega na tym, by układać na planszy wagony pociągów tworząc określone trasy, zdobywając bilety oraz punkty za każde udane połączenie. Na rynku dostępne są różne wersje: Europa, USA, Dookoła Świata, a wraz z nimi także dodatki urozmaicające zabawę. Kto pierwszy ten lepszy, czas pakować walizki!

Udostępnij:

1 comment

 1. waleriana 25 lutego, 2019 at 07:52 Odpowiedz

  Większość gier znamy i lubimy. W dzieciństwie tyle tego nie było. Królował chińczyk, warcaby, bierki. Teraz, żeby zachęcić dzieci do gier planszowych trzeba wymyślać atrakcyjną formę zabawy.

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *