Wiolonczela, altówka czy skrzypce dla dziecka?
Chcesz, aby twoje dziecko nauczyło się gry na jakimś instrumencie? Zastanawiasz się nad którymś z instrumentów smyczkowych? Nie wiesz, czy dla dziecka lepsza będzie altówka, skrzypce czy wiolonczela? Wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy najpopularniejszymi instrumentami smyczkowymi.
- Skrzypce dla dziecka – czy warto?
- Altówka dla dziecka
- Czy warto kupić wiolonczelę do gry dla dziecka?
- Skrzypce, altówka czy wiolonczela – który instrument jest trudniejszy?
Skrzypce dla dziecka – czy warto?
Skrzypce to najmniejszy z prezentowanych instrumentów smyczkowych. Cztery struny instrumentu wydobywają dźwięki w skali od g do c5, mają więc brzmienie najwyższe spośród całej trójki. Dzięki temu, że skrzypce są niewielkie, są poręczne i wygodniejsze podczas gry niż pozostałe instrumenty. To może mieć ogromne znaczenie, gdy chce się zachęcić dziecko do gry na instrumencie.
Altówka dla dziecka
Dla laika każda altówka to skrzypce i na odwrót. No bo czym się różni altówka do skrzypiec? Oba instrumenty są podobnej, praktycznie identycznej budowy i należą do tej samej rodziny instrumentów smyczkowych. Warto jednak wiedzieć, że altówka jest większa od skrzypiec. Co więcej, można wydobyć z niej dźwięki od c do a3. Tak więc ma zdecydowanie łagodniejszy i głębszy, bo po prostu niższy ton gry. Altówkę trzyma się tak samo jak skrzypce, gra się też na niej w ten sam sposób. W zasadzie przez długi czas nie była ona uznawana za samodzielny instrument. W przypadku dziecka może mieć znaczenie dylemat, czy wybrać skrzypce, czy altówkę, bowiem różnią się rozmiarem. Chcąc zagrać wirtuozyjną partię na altówce, trzeba dużo wysiłku, palce muszą być szerzej rozstawione, a smyczek mieć zdecydowanie pełniejszy wychył. Pod tym względem skrzypce będą znacznie lepszym wyborem niż altówka. Jednak z drugiej strony – dzisiaj zdecydowanie częściej pisze się solowe utwory na altówki, więc pełni ona ważniejszą rolę w orkiestrze niż skrzypce.
Czy warto kupić wiolonczelę do gry dla dziecka?
Wiolonczela to strunowy instrument tenorowo-basowy, należący również do grupy smyczkowej. Tak jak altówka, tak i wiolonczela powstała na bazie skrzypiec. Jednak o ile pomiędzy wcześniej omawianymi instrumentami laik łatwo może nie zobaczyć różnicy, o tyle wiolonczelę zdecydowanie łatwiej rozpoznać. Mimo że wyglądem przypomina skrzypce, to jest znacznie większa, a dodatkowo z dolnej części korpusu wystaje nóżka, na której opiera się instrument podczas gry. Wiolonczela ma cztery struny, które wydają dźwięk w zakresie od C do g. Jest więc to znowu znacznie niższe brzmienie niż altówka. Taka jest bowiem zasada wśród instrumentów smyczkowych – im większy ma swój rozmiar, tym brzmi niżej. Jeszcze większy, a więc i brzmiący znacznie niżej jest kontrabas.
Skrzypce, altówka czy wiolonczela – który instrument jest trudniejszy?
Generalnie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, który instrument dla dziecka będzie trudniejszy do opanowania podczas grania. Z pewnością biorąc pod uwagę gabaryty, skrzypce będą lepszym wyjściem niż altówka. A jak ma się do tego wiolonczela? Ona, choć znacznie większa, to jednak nie wymaga podnoszenia z ziemi.
W przypadku instrumentów smyczkowych trudność dziecku może sprawiać konieczność rozstawienia paluszków. Wiadomo, im większy instrument, tych szerzej trzeba je rozstawić, aby wydobyć dźwięk. To samo tyczy się konieczności władania smyczkiem.
Jeśli dziecko ma pójść do szkoły muzycznej lub pobierać naukę gry na instrumencie w innym miejscu niż dom, to również wielkość instrumentu nie będzie obojętna. Zarówno jeśli chodzi o wożenie go w samochodzie, jak i przede wszystkim – noszenie go przez dziecko ze sobą.
Niezależnie od tego, czy wybierze się skrzypce, altówkę czy wiolonczelę, każdy z tych instrumentów jest wymagający. Jeśli chce się na nich grać, co więcej – robić to na wysokim poziomie – wówczas trzeba poświęcić dużo czasu na ćwiczenia.
Najlepszy instrument dla dziecka to taki, na jakim samo chce grać, nie ma nic gorszego niż maluchy zmuszane do skrzypiec czy altówki, żeby spełnić niespełnione pragnienia rodzica. Patologia.
Może po prostu to, co dziecku najbardziej spasuje? Potomstwo to nie małpka w cyrku, tylko człowiek, którego trzeba uczyć wolności i szacunku do siebie samego.