Jaki sport wybrać dla dziecka? Kiedy dziecko może zacząć trenować?
Niektórzy rodzice marzą o tym, aby ich dziecko osiągało sportowe sukcesy, inni chcieliby odciągnąć swoje pociechy od elektronicznych gadżetów na rzecz ruchu na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, jaki jest powód tego, że chcemy w dziecku zaszczepić miłość do aktywnego spędzania wolnego czasu, warto pomyśleć o tym w pierwszych latach jego życia.
- Kiedy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie treningów
- Najlepsze dyscypliny sportowe dla maluchów
- Co jeśli dziecko nie lubi sportu?
Kiedy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie treningów
Oczywiście nie mamy tu na myśli treningów, w jakich uczestniczą dorośli ludzie czy nawet nastolatkowie. Pierwszym krokiem do tego, aby zaszczepić w dziecku miłość do sportu jest zachęcanie go do jakiejkolwiek aktywności ruchowej poprzez zabawę. Kluczowy jest okres pomiędzy 3-cim a 7-mym rokiem życia, kiedy to kształtują się wszystkie cechy sprawnościowe dziecka. Jest to tak zwany „złoty rozwój”, gdyż wtedy właśnie następuje wzmocnienie mięśni i kośćca, a przy tym dojrzewa także układ nerwowy. Dzieci w tym wieku nie trzeba specjalnie namawiać do aktywności, zwykle same wykazują się dużą ruchliwością. Najlepsze co możemy w tym czasie zrobić, to proponowanie dziecku dużej ilości gier sprawnościowych, które zagwarantują mu zdrowy rozwój.
Najlepsze dyscypliny sportowe dla maluchów
Jeśli zależy nam na tym, aby nasza pociecha kształtowała swoje umiejętności pod kątem konkretnej dyscypliny sportowej, to około 6-tego roku życia możemy umożliwić jej branie udziału w zajęciach takich jak taniec, pływanie czy piłka nożna, a na pewno wpłynie to pozytywnie na jej koordynację ruchową. Dyscypliny, które poprawiają zwinność i dynamikę to np. tenis, gimnastyka czy biegi krótkie, można zacząć w nie angażować dzieci od 8 roku życia.
Oczywiście każde dziecko rozwija się w swoim tempie i bez wątpienia znajdą się wyjątki, które rozpoczną treningi i będą sobie świetnie radzić np. w sportach walki znacznie wcześniej niż w wieku 12 lat. Nic nie jest tu sztywną regułą jednak, nie można w żaden sposób wywierać na młodych ludziach nacisku, gdyż sport ma być dla nich przede wszystkim rozrywką i zabawą, a nie źródłem stresu.
Co jeśli dziecko nie lubi sportu?
No cóż, nie każdy chłopiec musi być gwiazdą piłki nożnej, a dziewczynka światowej sławy baletnicą. To, czy będziemy osiągać sukcesy w jakiejkolwiek dziedzinie jest uzależnione od bardzo wielu czynników. Zbyt duży nacisk położony na aktywność fizyczną może mieć odwrotne skutki od oczekiwanych. Dziecko może się zniechęcić, nabawić kontuzji, a nawet wad rozwojowych. Bardzo ważne jest to, by miało możliwość wyboru i samo zdecydowało, jaka dyscyplina jest dla niego najbardziej interesująca.
Jeśli naprawdę zależy nam, aby nasze potomstwo było aktywne fizycznie, musimy mu dać dobry przykład. Najlepszym sposobem by je zachęcić do sportu jest to, gdy sami wybieramy taki sposób spędzania wolnego czasu. Siedząc przed telewizorem czy komputerem na pewno nie uda nam się zachęcić dziecka do żadnej aktywności. Poza tym wspólna zabawa na świeżym powietrzu całą rodziną to niezapomniane chwile.
Na początek na pewno basen. Z czasem może u chłopca piłka nożna, a u dziewczynki siatkówka? Gry zespołowe moim zdaniem rzeźbią charakter. Oczywiście balet itp. są okej, ale nie wiem, czy to nie jest zbyt duże obciążenie dla dziecka.