Chłopiec zjeżdżający ze zjeżdżalni

Jaka bezpieczna zjeżdżalnia dla dzieci do domowego ogrodu? Na co uważać podczas zakupu i montażu ogrodowej zjeżdżalni?

Zwykłe piaskownice do ogrodu powoli odchodzą w niepamięć. Coraz popularniejsze za to stają się rozbudowane zjeżdżalnie, na których dzieci uwielbiają się bawić godzinami. Dostępnych jest wiele modeli tych akcesoriów do ogrodu, niektóre z nich przypominają profesjonalne place zabaw. Jak więc wybrać zjeżdżalnię dla dzieci, aby była ona bezpieczna? Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania różnych modeli?

Rodzaje zjeżdżalni dla dzieci

Wybór rodzaju zjeżdżalni w znacznej mierze uzależniony jest od wieku dziecka. Rodzice maluchów najczęściej sięgają po zjeżdżalnie, które wykonane są z najwyższej jakości plastiku. Są one w 100% bezpieczne, dzieci nie skaleczą się nimi, jak to może mieć miejsce w przypadku drewnianych konstrukcji. Oprócz tego, takie zjeżdżalnie pokryte są specjalną powłoką Anti-UV, która zapobiega blednięciu tworzywa. To bardzo istotne, ponieważ zjeżdżalnie dla dzieci są różnokolorowe, co widać w asortymencie jednego ze sklepów urwis.pl/zabawa-na-zewnatrz/ogrodowe/zjezdzalnie. Łatwo też utrzymać na nich czystość, przecierając je chociażby szmatką. Takie plastikowe zjeżdżalnie są mobilne i można je przenosić w dowolne miejsca w ogrodzie.

Inaczej jest w przypadku zjeżdżalni mocowanych do drewnianych lub metalowych konstrukcji. One muszą mieć stałe miejsce w ogrodzie. Są za to bezpieczniejsze, ponieważ są zamontowane na stałe i mniejsze jest ryzyko przewrócenia.

Dostępne są także zjeżdżalnie nadmuchiwane. Ich największą zaletą jest niska cena. Są także mobilne. Po zakończeniu sezonu wystarczy spuścić powietrze ze zjeżdżalni i schować ją w bezpiecznym miejscu, by nie uległa uszkodzeniom.

Jak wybrać bezpieczną zjeżdżalnię dla dzieci?

Najważniejsze jest sprawdzenie, czy zjeżdżalnia, która przypadła do gustu rodzicom i dzieciom, posiada niezbędne certyfikaty oraz atesty gwarantujące bezpieczeństwo. Dzięki nim będzie wiadomo, czy nie są wykonane ze szkodliwych materiałów lub nie powodują ryzyka skaleczenia. W przypadku ślizgu w zjeżdżalni zaleca się sprawdzenie, czy ma on certyfikat TUV NORD oraz CE. Istotne jest także pochodzenie zjeżdżalni. Na dobrą jakość można liczyć jedynie, kiedy dany produkt pochodzi z krajów Unii Europejskiej. Decydując się na dany model warto sprawdzić też maksymalne obciążenie. Jeśli zjeżdżalnia ma służyć kilka sezonów lepiej zdecydować się na większe obciążenie, ponieważ dzieci szybko rosną i przybierają na wadze.

Gdzie postawić zjeżdżalnię dla dzieci?

Nie tylko sama zjeżdżalnia wpływa na bezpieczeństwo dziecka. Istotna jest także jej lokalizacja i sposób montażu. Zaleca się, by zjeżdżalnia stała w miejscu zacienionym, dzięki czemu maluchy nie będą narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dobrze by było, gdyby była ona widoczna z okna, by można było obserwować zabawę dzieci. Oczywiście wokół zjeżdżalni nie może znajdować się ulica, zbiornik wodny, ogrodzenie czy trujące rośliny. Warto zadbać także o podłoże. Musi ono być równe i stabilne. Tylko takie warunki zapewnią dziecku bezpieczeństwo podczas zabawy w ogrodzie.

Jedna myśl do “Jaka bezpieczna zjeżdżalnia dla dzieci do domowego ogrodu? Na co uważać podczas zakupu i montażu ogrodowej zjeżdżalni?”

  1. Moim zdaniem nie jest ważne tak to, jaka jest to zjeżdżalnia, ale jak jest umocowana. Plastikowa nie zawsze jest stabilna, ale też jest odporna na warunki atmosferyczne. No i tania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *