Zabawa i rozrywka

Jaka bezpieczna zjeżdżalnia dla dzieci do domowego ogrodu? Na co uważać podczas zakupu i montażu ogrodowej zjeżdżalni?

Chłopiec zjeżdżający ze zjeżdżalni

Zwykłe piaskownice do ogrodu powoli odchodzą w niepamięć. Coraz popularniejsze za to stają się rozbudowane zjeżdżalnie, na których dzieci uwielbiają się bawić godzinami. Dostępnych jest wiele modeli tych akcesoriów do ogrodu, niektóre z nich przypominają profesjonalne place zabaw. Jak więc wybrać zjeżdżalnię dla dzieci, aby była ona bezpieczna? Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania różnych modeli?

Rodzaje zjeżdżalni dla dzieci

Wybór rodzaju zjeżdżalni w znacznej mierze uzależniony jest od wieku dziecka. Rodzice maluchów najczęściej sięgają po zjeżdżalnie, które wykonane są z najwyższej jakości plastiku. Są one w 100% bezpieczne, dzieci nie skaleczą się nimi, jak to może mieć miejsce w przypadku drewnianych konstrukcji. Oprócz tego, takie zjeżdżalnie pokryte są specjalną powłoką Anti-UV, która zapobiega blednięciu tworzywa. To bardzo istotne, ponieważ zjeżdżalnie dla dzieci są różnokolorowe, co widać w asortymencie jednego ze sklepów urwis.pl/zabawa-na-zewnatrz/ogrodowe/zjezdzalnie. Łatwo też utrzymać na nich czystość, przecierając je chociażby szmatką. Takie plastikowe zjeżdżalnie są mobilne i można je przenosić w dowolne miejsca w ogrodzie.

Inaczej jest w przypadku zjeżdżalni mocowanych do drewnianych lub metalowych konstrukcji. One muszą mieć stałe miejsce w ogrodzie. Są za to bezpieczniejsze, ponieważ są zamontowane na stałe i mniejsze jest ryzyko przewrócenia.

Dostępne są także zjeżdżalnie nadmuchiwane. Ich największą zaletą jest niska cena. Są także mobilne. Po zakończeniu sezonu wystarczy spuścić powietrze ze zjeżdżalni i schować ją w bezpiecznym miejscu, by nie uległa uszkodzeniom.

Jak wybrać bezpieczną zjeżdżalnię dla dzieci?

Najważniejsze jest sprawdzenie, czy zjeżdżalnia, która przypadła do gustu rodzicom i dzieciom, posiada niezbędne certyfikaty oraz atesty gwarantujące bezpieczeństwo. Dzięki nim będzie wiadomo, czy nie są wykonane ze szkodliwych materiałów lub nie powodują ryzyka skaleczenia. W przypadku ślizgu w zjeżdżalni zaleca się sprawdzenie, czy ma on certyfikat TUV NORD oraz CE. Istotne jest także pochodzenie zjeżdżalni. Na dobrą jakość można liczyć jedynie, kiedy dany produkt pochodzi z krajów Unii Europejskiej. Decydując się na dany model warto sprawdzić też maksymalne obciążenie. Jeśli zjeżdżalnia ma służyć kilka sezonów lepiej zdecydować się na większe obciążenie, ponieważ dzieci szybko rosną i przybierają na wadze.

Gdzie postawić zjeżdżalnię dla dzieci?

Nie tylko sama zjeżdżalnia wpływa na bezpieczeństwo dziecka. Istotna jest także jej lokalizacja i sposób montażu. Zaleca się, by zjeżdżalnia stała w miejscu zacienionym, dzięki czemu maluchy nie będą narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dobrze by było, gdyby była ona widoczna z okna, by można było obserwować zabawę dzieci. Oczywiście wokół zjeżdżalni nie może znajdować się ulica, zbiornik wodny, ogrodzenie czy trujące rośliny. Warto zadbać także o podłoże. Musi ono być równe i stabilne. Tylko takie warunki zapewnią dziecku bezpieczeństwo podczas zabawy w ogrodzie.

Udostępnij:

1 comment

  1. ninima 22 lutego, 2019 at 14:16 Odpowiedz

    Moim zdaniem nie jest ważne tak to, jaka jest to zjeżdżalnia, ale jak jest umocowana. Plastikowa nie zawsze jest stabilna, ale też jest odporna na warunki atmosferyczne. No i tania.

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *