Jak spędzać czas wolny z dziećmi, niemowlętami, nastolatkami?
Czas to jeden z tych cennych zasobów, którego ciągle brakuje. Żyjemy w biegu, w stresie i wiele spraw odkładamy na później. W tym wiecznym pędzie najczęściej tracimy to, co najważniejsze, czyli czas z dzieckiem, które zawsze potrzebuje naszej uwagi i zainteresowania. W poniższym artykule podpowiadamy, jak spędzać wolne chwile ze swoją pociechą i nadrobić te, w których nas przy nim nie było.
Jak spędzać czas z dzieckiem?
Badania naukowe potwierdzają fakt, że gdy rodzice są blisko dzieci, to zachowanie maluchów zmienia się na lepsze. To właśnie brak czasu powoduje, że są niegrzeczne, nieusłuchane i roszczeniowe. Oczywiście, ważna jest nie ilość poświęcanego czasu, ale jego jakość. Nie chodzi o to, aby być przy nich tylko fizycznie, a myślami gdzieś daleko. Dzieci potrzebują psychicznej bliskości z rodzicami, a tę mogą wypełnić tylko wspólne zabawy, które zbliżają ich do siebie i zacieśniają więzi emocjonalne. Kiedy maluchy wiedzą, że rodzice mają dla nich czas, kiedy czują, że są blisko, zwiększa się ich poczucie bezpieczeństwa, gdyż stale potrzebują uwagi oraz pewności, że są ważne. Ponadto nabierają zaufania do rodzica i postrzegają go jako przyjaciela, do którego można się zwrócić z każdym problemem.
Sposób, w jaki spędzimy wolny czas z dzieckiem, uzależnić trzeba od kilku czynników. Przede wszystkim wiek dziecka, gdyż inaczej należy bawić się z trzylatkiem a inaczej z sześciolatkiem. Oczywiście nie można zapominać o dojrzałości emocjonalnej, która nie zawsze idzie w parze z wiekiem. Inną kwestią są zainteresowania dziecka i to, czym najczęściej lubi się zajmować. Warto jednak mimo to zachęcać go do spróbowania innych rzeczy i do rozwijania innych pasji. Sposób spędzania wolnego czasu należy też uzależnić od temperamentu dziecka. Jeśli dziecko jest ruchliwe i chętniej oddaje się aktywności fizycznej, to gra planszowa raczej nie będzie go interesowała.
Jak spędzać czas z niemowlakiem?
Zabawy z niemowlakiem to przede wszystkim sposób poznawania świata. Maluch obserwuje otoczenie, dotyka przedmiotów, słucha i naśladuje. Dzięki kreatywnej zabawie poznaje kolory, dźwięki, uczy się mówić oraz ćwiczy koordynację ruchów. Dlatego w tym okresie należy bawić się z dzieckiem ciekawie i mądrze, aby w ten sposób wspierać jego rozwój.
Przykładowo, trzymiesięczne dziecko można zainteresować zabawą z lusterkiem. Gdy maluch leży na plecach, zachęcajmy je, by patrzyło w swoje odbicie. Powoli przesuwajmy lusterko na boki, w górę, w dół, tak by niemowlę ruszało za nim główką. Można chuchnąć na szkło, by pokryło się mgiełką i narysować na nim buźkę lub figury geometryczne. Można również odcisnąć na nim rączkę dziecka. Taka zabawa wzmacnia mięśnie karku, dzięki czemu maluch nauczy się podnoszenia główki. Ponadto uczy koncentracji i pomaga w zdobyciu samoświadomości.
Jak spędzać czas z nastolatkiem?
Okres wieku nastoletniego jest trudny, gdyż dziecko potrzebuje mniej działań wychowawczych, a więcej kontaktu z rodzicem. Dlatego tak ważne jest znalezienie wspólnego języka. Każdy nastolatek doceni czas spędzony z rodzicielem, czy to poprzez wyjście do kina, do restauracji czy do galerii handlowej. Z nastolatkiem, podobnie jak z mniejszym dzieckiem, też można się powygłupiać. Możemy np. wziąć pisaki i malować sobie nawzajem tatuaże, udawać, że mówimy w innym języku czy pograć w tradycyjne gry planszowe. Warto z takim dzieckiem gdzieś wychodzić i aktywnie spędzać czas np. na gokarty, paintball, pograć w koszykówkę, piłkę nożną, iść na koncert itp. Zapytajmy dziecko, na co ma ochotę i spędźmy z nim czas tak, jak on tego chce. W przerwach między poszczególnymi grami i zabawami rozmawiajmy z nim o wszystkim i o niczym. To jest szczególnie ważne dla dzieci w wieku nastoletnim – rozmowa.
Nie wiem, czy dla dziecka jest takie ważne to, jak się spędza z nim czas. Mam wrażenie, że o wiele bardziej potrzebuje tego, by po prostu z nim być. Niestety dzisiaj mamy na to mało czasu. Stąd wyszukiwanie takich artów, które tylko sieją zamęt, bo najlepsze co możemy zrobić, to podążać za dzieckiem.