Dziecko

Jak bezpiecznie chodzić po górach z dzieckiem?

mama i dziecko w gorach

Planujesz wakacje z dziećmi w górach? W takim razie musisz pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, dzięki którym wspólny wyjazd obędzie się bez nieprzyjemnych niespodzianek. Jak bezpiecznie chodzić po górach z dzieckiem? Podpowiadamy!

Sprawdź specyfikę górskiej trasy

Przed wybraniem się z dziećmi na szlak, koniecznie sprawdź, jak przebiega trasa i czego można się na niej spodziewać. Na piesze wędrówki z maluchami warto wybierać łagodne, w miarę możliwości niezbyt skaliste szlaki, które nie będą uciążliwe dla młodych ludzi. Zbyt wymagające trasy mogą sprawić, że maluchy szybko się zniechęcą lub nabawią się kontuzji, co odbierze im całą przyjemność z wyprawy. Należy także upewnić się, czy po drodze znajdują się punkty na odpoczynek i regenerację sił. Pamiętaj też o upewnieniu się, jaka będzie pogoda w dniu wycieczki. Jeśli zapowiadają opady, dobrym rozwiązaniem będzie, przełożenie wyprawy na inny dzień lub wybranie nieco krótszego szlaku.

Młodsze dziecko noś w nosidle

Jeżeli wybierasz się w góry z bardzo małym dzieckiem, warto włożyć je do ergonomicznego nosidła. W ten sposób unikniesz noszenia malucha na rękach i zadbasz o jego bezpieczeństwo w górach. Świetnie sprawdzi się specjalne nosidło ze stelażem oraz miejscem na prowiant i inne potrzebne rzeczy. Możesz kupić je przed wyjazdem lub sprawdzić, czy na miejscu będzie możliwość wypożyczenia tego rodzaju sprzętu. Chodząc z dzieckiem w nosidle, pamiętaj o zachowaniu ostrożności, by nie stracić równowagi lub nie zahaczyć o gałęzie.

Przemierzaj górskie szlaki w szyku

Wśród zasad bezpieczeństwa w górach dla dzieci znajduje się również wędrówka górskimi ścieżkami w odpowiednim szyku. Młodsze brzdące mają jeszcze nie do końca rozwiniętą koordynację ruchową, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podążanie tuż za maluchem lub obok niego, aby go ubezpieczać przed upadkiem. Jeśli cała rodzina wybiera się w górską trasę, jeden z rodziców może iść z przodu, a drugi zamykać szyk. Dobrym pomysłem jest również przepuszczenie starszych dzieci przodem. Pamiętaj, aby nie zostawiać maluchów z tyłu, ponieważ w ten sposób mogą się zgubić.

Dostosuj tempo marszu do dziecka

Kolejną zasadą bezpiecznych wakacji w górach jest maszerowanie tempem dostosowanym do wymagań dzieci. Górska wyprawa powinna być przyjemnością i dostarczać rozrywki, dlatego unikaj poganiania maluchów. Jeśli zauważysz, że się zmęczyły, zaproponuj przerwę. Zbyt szybkie tempo może przyczynić się do powstania kontuzji, gdy brzdąc nieostrożnie postawi nogę.

Zadbaj o odpowiednie obuwie górskie

Jeśli chcesz wiedzieć, co zabrać na wycieczkę w góry z dziećmi, to przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim obuwiu dostosowanym do górskich wędrówek. Najlepszym wyborem są buty za kostki, które zabezpieczą dziecięce stopy przed urazami takimi jak skręcenia, zwichnięcia lub złamania.

Zadbanie o bezpieczeństwo maluchów stanowi kluczową kwestię, która idzie w parze z udanym wypadem w góry. Jak jeszcze można zadbać o bezpieczeństwo dzieci w górach? Podziel się opinią w komentarzu.

Udostępnij:

1 comment

  1. MountainMama 3 marca, 2023 at 12:16 Odpowiedz

    Ważne jest, żeby nie schodzić ze szlaku górskiego. Dzieci są strasznie ciekawskie i idą gdzie je nogi poniosą, ale w górach to trzeba akurat zachować ostrożność…

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *