Fenomen facebooka – czy to jest miejsce dla dzieci?
Facebook podbił rynek mediów społecznościowych już ładnych parę lat temu. Tak jak kiedyś był popularny głównie wśród osb młodych, to jest nastolatków i 20-latków, tak teraz coraz więcej na nim osób starszych, a także dzieci poniżej 13 roku życia. Czy pozwalania na to, by dziecko buszowało po facebooku to dobry pomysł? Co warto wiedzieć?
- Skąd fenomen facebooka?
- Jak wyglądają zasady użytkowania facebooka?
- Skąd ograniczenie wieku?
- Wpływ facebooka na dziecko
- Zgodzić się na założenie dziecku facebooka?
Skąd fenomen facebooka?
Media społecznościowe dostępne są już od dosyć dawna. Kiedyś jednak nie były aż tak rozwinięte jak obecnie. Większość z nas pamięta chociażby Naszą Klasę, choć trzeba przyznać, że Facebook działa na rynku nawet dłużej, jednak w Polsce pojawił się dopiero w 2008 roku. Obecnie liczba użytkowników wynosi ponad 2 miliardy. Serwis cały czas się rozwija i choć według danych, średni wiek użytkownika FB wynosi 22 lat, wielu z nich jest zdecydowanie młodszych. Co więcej, popularność tej strony stale rośnie, podobnie jak liczna nowych kont, a z biegiem czasu pojawiają się przecież coraz to nowsi i młodsi użytkownicy.
Jak wyglądają zasady użytkowania facebooka?
Zasady użytkowania Facebooka są dosyć obszernie rozpisane na ich stronie, wraz z regulaminem. Zakładając swoje konto, ma się swoją tablicę, na której można publikować dowolne treści, pod warunkiem, że nie łamią one zasad strony (treści rasistowskie, groźby karalne itd.). Jeden z punktów regulaminu mówi wprost: choć strona stara się być dostępna dla każdego na świecie, są pewne ograniczenia i nie mogą z niego korzystać między innymi dzieci poniżej 13 roku życia, a także przestępcy seksualni. Jak wiadomo, każdą zasadę da się obejść i jest to rzeczą powszechną.
Skąd ograniczenie wieku?
Niestety, ale ograniczenie wieku nie wynika wcale z troski o młodocianych użytkowników portalu, a z przepisów prawa amerykańskiego. Mówi ono, że żadna strona internetowa nie ma prawa do gromadzenia i przetwarzania danych osobowych dzieci poniżej 13 roku życia. Można to zrobić przez zdobycie zgody rodziców, ale ze względów technicznych jest to właściwie niemożliwe, a konkretnie, zbyt kosztowne. W takim przypadku to ograniczenie ma pewne podstawy, ale idą za tym pieniądze. Mimo to, jak twierdzi założyciel facebooka, codziennie kasują kilkaset tysięcy kont osób poniżej 13 lat. Oczywistym jest jednak, że dzieci i tak je zakładają, często za przyzwoleniem rodziców i z zakłamanym wiekiem.
Wpływ facebooka na dziecko
Posiadanie konta na Facebooku jest obecnie nie tylko modne, ale i w wielu przypadkach konieczne. Co jak się tu ze znajomymi kontaktować? Wszyscy mają, więc dlaczego ja mam nie mieć? Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z mediów społecznościowych przez małe dzieci ma bardzo poważne konsekwencje psychospołeczne. Dzieci nie mają zahamowań, przez co taka platforma może być idealnym miejscem do publicznego linczowania, dokuczania, a także pokazywania treści, które nie powinny być widoczne dla takich oczu.
Nie można też zapomnieć o konsekwencjach społecznych. Dzieci korzystające z mediów społecznościowych, do tego w tak młodym wieku, szybko się od nich uzależniają, co więcej, opinie tam zamieszczane stają się dla nich ważniejsze niż słowo rodziców. Poza tym, wbrew temu, co wielu ludzi sądzi, korzystanie z Facebook wcale nie zacieśnia więzów społecznych, wręcz odwrotnie. Dziecko powinno spotykać się ze znajomymi twarzą w twarz, a nie za pomocą internetu. W przyszłości może to doprowadzić do społecznego zamknięcia i braku pewności siebie.
Zgodzić się na założenie dziecku facebooka?
Zdania są zdecydowanie podzielone. Niektórzy mówią, że zdecydowanie nie powinno się zakładać dziecku facebooka, inni twierdzą, że to nic złego. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób poniekąd uczymy dziecko niewłaściwych zachowań. Skoro nasza pociecha chce facebooka i będzie go mieć, choć nie ma jeszcze 13 lat, a ma naszą zgodę, wówczas będzie święcie przekonana, że może pozwolić sobie na wiele.
Facebook został stworzony przede wszystkim dla osób dorosłych i studentów, którzy wymieniają się różnego rodzaju informacjami. Dzieci, przebywając w tym towarzystwie, często nawet przypadkiem mogą mieć styczność w treściami nie dla nich przeznaczonymi. Inna sprawa bo bezpieczeństwo – wprawdzie władze portalu wciąż podkreślają, że starają się chronić dane swoich użytkowników, ale nie wszystkich da się pilnować. Wystarczy jedna osoba, by doszło do nieszczęścia. Wielokrotnie przecież słyszało się o sytuacjach, kiedy dochodziło do tragedii spowodowanych przez kontakty w sieci (także Facebook). Rodzice nie upilnują tego.
Nie lepiej więc poczekać i pobawić się z dzieckiem, a nie wsadzać je w świat mediów społecznościowych? Podrośnie to samo zdecyduje, a na słowa „Mamo, tato, załóżcie mi facebooka” najlepiej powiedzieć wprost: „Nie”. Zanim pozwolimy dziecku na taki krok, najpierw musimy nauczyć je bezpiecznego korzystania z internetu i dopiero wtedy pozwolić, by samodzielnie z niego korzystało.