Szachy dla dzieci – nauka. Gdzie zapisać dziecko na szachy?
Istnieje wiele gier planszowych, które zapewniają atrakcję nie tylko dorosłym, ale też małym dzieciom. W zależności od konkretnego rodzaju każde z nich cieszą się wysoką popularnością jak na przykład szachy. W niniejszym artykule powiemy, na czym polega gra w szachy, oraz wskażemy, jak nauczyć dziecko podstawowego myślenia strategicznego w tej rozrywce. Zapraszamy do czytania.
Na czym polega gra w szachy?
Szachy już od zarania dziejów stały się popularną rozrywką na dworach szlacheckich. W obecnych czasach mamy możliwość korzystania z szachów nie tylko w formie planszy, która zawiera pionki, ale także w formie wirtualnej poprzez jakiś sprzęt elektroniczny. Zanim przejdziemy do dalszej części artykuły, warto coś napisać o szachach, oraz na czym polega ta gra. Szachy to gra planszowa o charakterze strategicznym, która polega na pozbyciu się wszystkich pionków przeciwnika na polu. Z pozoru może się wydawać, że ta rozrywka jest łatwa dla początkujących. Jednakże istnieją specjalne zasady tejże gry. Szachy składają się z poszczególnych pionków tj. król, hetman, wieże, gońce, skoczki i zwykłych pionków. Każdy pionek posiada określony ruch i w tym celu, należy pomyśleć nad strategią, aby sukcesywnie zakończyć grę. W internecie można znaleźć wiele poradników, w których opisane są specjalne techniki gry.
Kto może nauczyć dziecko grać w szachy?
Jeśli twoje dziecko zainteresowało się szachami i chciałoby rozpocząć przygodę w tej grze strategicznej, to jest to odpowiedni moment na naukę. Dzieci w przedziale wiekowym 6-8 lat mogą łatwiej zapamiętać reguły gry, która jest podstawą, aby rozpocząć grę w szachy. Jeśli jesteś miłośnikiem szachów i twoje dziecko chciałoby się nauczyć, najbardziej możesz spróbować zapoznać go z tym światem. Należy pamiętać, aby nie starać się tłumaczyć wszystkiego naraz. Dziecko może pogubić się w zasadach i źle opanować zakres wiedzy. Możesz zacząć od przedstawienia zasad gry, potem opisać poszczególne pionki, a na sam koniec podpowiedzieć, jak wykonywać odpowiednie ruchy. W tym celu możesz posłużyć się poradnikom, które znajdziesz na stronach internetowych i na swój sposób wytłumaczyć swojemu dziecku zasady gry w szachy. Oprócz rodzica, który mógłby nauczyć swoje dziecko w grę w szachy, mogą także spróbować inne bliskie osoby np. dziadkowie.
Gdzie zapisać dziecko na szachy?
Jeśli nie radzisz sobie z nauką swojego dziecka grę w szachy, możesz także zapisać swoją pociechę na specjalne kursy, które oferują szeroki zakres nauczania. Takie szkoły możesz także znaleźć na różnych stronach internetowych. Istnieją też specjalne kluby, w których można poznać inne osoby, które także próbują swoich sił w tej grze strategicznej. Zaletą korzystania z takich kursów jest przede wszystkim rozrywka na tym samym poziomie, gdzie mamy możliwość obserwacji i poprawy swoich błędów podczas wykonywania danego ruchu. Takie szkoły mogą oferować także specjalne zawody szachowe dla dzieci, aby zapewnić atrakcję przyszłym miłośnikom szachowym.
Pamiętam, jak tata uczył mnie szachów, a potem warcabów… powiedział mi „synu, jak opanujesz tą rozgrywkę, będziesz panem świata”. Pamiętam to do dziś:D Panem świata nie zostałem, ale szachy do dziś darzę niezwykłym sentymentem i swoją córkę uczę też szacunku do szachownicy. Nie zapeszając, udało mi się zaszczepić w niej jeśli nie pasję, to kiełkujące z miesiąca na miesiąc zainteresowanie. Polecam każdemu dorosłemu i dzieciakowi:)