Wychowanie

Jak nauczyć dziecko czytać? Czy warto uczyć czytać małe dzieci?

Dzieci z książką

Kiedy rozpocząć naukę czytania? Jak się do tego zabrać? Czy czekać, aż dziecko pójdzie do przedszkola? Odpowiadamy na te pytania oraz radzimy, jak nauczyć dziecko czytać.

Kiedy rozpocząć naukę czytania?

Kiedy nauczyć dziecko czytać? Czy czekać, aż do rozpoczęcia przez niego edukacji wczesnoszkolnej i zdać się w tej kwestii na specjalistów? Zdecydowanie nie!

Naukę warto rozpocząć od najmłodszych lat. Dziecko już w okresie niemowlęctwa powinno być oswajane z książkami – oczywiście wtedy będą mieć one nieco inną postać, ale o tym za chwilę. Jeśli czytanie stanie się jeszcze jedną z form zabawy, sposobem na poznawanie świata, to tym chętniej maluch będzie w przyszłości sięgać po kolejne książki.

A zalet tego jest wiele. Pomijając te najoczywistsze, związane z nabyciem umiejętności czytania, jest jeszcze rozwijanie kreatywności, wyobraźni, wzbogacanie słownictwa. A jak się do tego zabrać? Choć nauka czytania to także wybór odpowiedniej metody (best4kids.pl), to najważniejsza jest… zabawa! I właśnie do tego za chwilę spróbujemy Cię przekonać.

Nauka czytania

Książki-zabawki

Na początku radziliśmy, żeby już niemowlaki przysposabiać do nauki czytania. Choć może na pozór brzmi to absurdalnie, mamy na myśli tzw. książki-zabawki. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim formą, materiałem, z którego zostały wykonane. To książki gumowe (do wody) lub pluszowe. Mogą być też wersje interaktywne oraz 3D. Służą przede wszystkim do zabawy, nie do czytania, a bo i tekstu jest w nich niewiele (jeśli w ogóle występuje – przykładem mogą być książeczki kontrastowe, przy pomocy których dzieci uczą się kształtów).

Co ma to wspólnego z nauką czytania? Teoretycznie nic. W praktyce jednak maluchy oswajają się z książkami od najmłodszych lat, traktują je jak… zabawkę! A więc coś przyjemnego. Warto kształtować w nich nawyk sięgania po lekturę. Później, gdy nieco podrosną, lecz będzie jeszcze za wcześnie na naukę, warto dzieciom czytać. Słuchanie rymowanych wierszyków czy wciągających bajek spowoduje, że młody czytelnik sam będzie chciał poznawać dalsze przygody ulubionych bohaterów. A wtedy…

Jak nauczyć dziecko czytać?

Wtedy można rozpocząć naukę czytania. Jak wcześniej pisaliśmy, ważny jest wybór samej metody: literowej, sylabowej lub globalnej. W skrócie, metoda literowa polega na nauce alfabetu, a następnie łączeniu literek. W metodzie sylabowej dzieci najpierw poznają samogłoski, następnie spółgłoski. Potem mogą już czytać całe sylaby, by w końcu – łączyć je w wyrazy. Metoda globalna pomija etap uczenia się liter, stawia się na poznawanie konkretnych słów.

Lecz w tym wszystkim najważniejsza jest zabawa. Nauka nie może mieć formę klasycznych „lekcji”, które codziennie trzeba odbyć. Co ważne, czas, jaki się temu poświęca, musi być dopasowany do możliwości dzieci.

Aby urozmaicić naukę, warto stosować różne pomoce dydaktyczne. Mogą to być gotowe plansze lub karty z literami i słowami, klocki z obrazkami czy kolorowe książeczki. A co najlepsze, można je też przygotować samodzielnie lub pobrać z ogólnodostępnych źródeł i wydrukować.

Udostępnij:

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *