Jak pomóc dziecku znaleźć pasję?
Pasje i zainteresowania pełnią ważną rolę w życiu człowieka, dlatego warto zacząć rozwijać je już w dzieciństwie. Małe dzieci mogą jednak nie być jeszcze przekonane do żadnej konkretnej dziedziny. Jak pomóc im znaleźć to, co je zainteresuje?
Obserwuj dziecko
Żeby odkryć w dziecku talent, niezbędne jest spędzanie z nim czasu. I to nie tych pięciu minut dziennie. Chodzi tu o dużo czasu. To ważne, bo talenty i zdolności często objawiają się w zwyczajnych, codziennych sytuacjach.
Musimy więc spędzać z dziećmi wiele czasu i bacznie je przy tym obserwować. Zwracajmy na nie uwagę, kiedy się bawią, są w akcji, w ruchu. Musimy dostrzec, jakie formy aktywności szczególnie przykuwają uwagę dziecka, budzą u niego najwięcej zapału i sprawiają najwięcej uciechy. Również podczas czytania książek zwróćmy uwagę, jaka tematyka budzi u dziecka szczególne zainteresowanie.
Jak wybrać zajęcia dodatkowe?
Oczywiście znakomitą sposobnością do rozwijania pasji i zainteresowań dziecka są pozaszkolne zajęcia. Tutaj jednak są pewne reguły, którymi warto się kierować. Przede wszystkim sama kwestia wyboru jest czymś, nad czym trzeba się poważnie zastanowić. Nie powinniśmy narzucać dziecku siłą konkretnych zajęć. To do niego powinno należeć decydujące słowo.
Oczywiście małe dziecko nie zawsze jeszcze wie, co je interesuje. I w takim przypadku dodatkowe zajęcia mogą właśnie pomóc mu odnaleźć w sobie pasję. Choć, rzecz jasna, równie możliwe jest, że nic nie „zaskoczy” i dziecko ostatecznie stwierdzi, że dana dyscyplina nie jest dla niego.
Możemy zasugerować i doradzać, ale nie powinniśmy niczego wymuszać i jeśli dziecko uzna, że dane zajęcia w ogóle go nie interesują, to naciskanie na nie w tej kwestii raczej nie przyniesie niczego dobrego.
Przy wyborze przede wszystkim więc powinniśmy kierować się tym, co interesuje nasze dziecko, lub tym, co sądzimy, że mogłoby je zainteresować, znając jego charakter i upodobania. A czym absolutnie nie powinniśmy się kierować? W żadnym razie nie powinno zaprzątać nam głowy, że jakiś typ zajęć jest w modzie lub że jest dobrze widziany przez innych i jako taki dodaje prestiżu dziecku i jego rodzicom. To najgorsza z możliwych motywacji, by zapisać naszą pociechę na jakieś zajęcia.
Zachowaj umiar
Kolejną istotną sprawą jest ilość dodatkowych zajęć. Niektórzy rodzice zachowują się, jakby postawili sobie za zadanie, by zapełnić dziecku każdą wolną chwilę. Kończy się to tak, że dziecko z kółka szachowego idzie na pływalnię, a po pływalni jeszcze ma lekcje gry na skrzypcach. Może niektórzy myślą, że w ten sposób ich dzieci staną się naprawdę wszechstronne, ale czy warto dążyć do tego za wszelką cenę?
Zbyt duża ilość dodatkowych zajęć może nie tylko przemęczyć dziecko, ale i odebrać mu zapał do rozwijania swoich pasji. I przez to nie tylko nie zrobimy z niego wszechstronnie uzdolnionego geniusza, ale możemy nawet pozbawić go chęci, by rozwijało się w tym kierunku, który autentycznie je interesował.
A jeśli dziecko nie ma zainteresowań?
Może się zdarzyć i tak, że pomimo naszych starań, dziecko nie wykazuje większego zainteresowania jakąś konkretną dziedziną. W takiej sytuacji nie ma sensu przymuszanie i naciskanie – najlepiej po prostu uzbroić się w cierpliwość. Oczywiście nie rezygnujmy z prób zainteresowania czymś dziecka, ale musimy wziąć pod uwagę, że może potrzebuje ono po prostu więcej czasu, by coś wzbudziło jego zainteresowanie.