Edukacja i rozwój

Nauka gry na gitarze dla dzieci — kiedy i jak zacząć?

dziecko i mama z gitarą

Czy to gitara elektryczna, akustyczna lub basowa, każdy instrument może pomóc w rozwoju dziecka. Najważniejsze to zainteresować przyszłego muzyka nową pasją. Całe szczęście ostatnimi czasy gitara wraca do życia i staje się popularna głównie dzięki serialom dla młodzieży. Najlepszym przykładem jest ostatni sezon Stranger Things, dzięki któremu młodzież na nowo pokochała Metallice.

Jaka gitara dla dziecka?

Kiedy dziecko złapie już muzycznego bakcyla, warto zastanowić się nad konkretnym instrumentem i tym kiedy dać go dziecku. Pierwszymi kandydatami są gitara elektryczna, akustyczna i basowa. Przy wyborze warto skupić się na własnych preferencjach muzycznych, bo jeśli sami zachęcimy dziecko do gry, efekty przyjdą jeszcze szybciej. Dodatkowo, jeśli sami umiemy grać na gitarze, znamy już chwyty gitarowe, które będą proste dla początkujących dzieci.

Gitara elektryczna może wydawać się najbardziej atrakcyjną propozycją, jednak należy tu pamiętać, że potrzebny będzie również wzmacniacz. Wybór powinien paść więc na instrument dobrze wykonany oraz przyzwoity wzmacniacz lub program komputerowy. Ten instrument najlepiej sprawdzi się w przypadku muzyki rockowej, alternatywnej lub pop. Gitara elektryczna jest również lepsza dla dzieci początkujących, ponieważ łatwo nauczyć się na niej pierwszych chwytów.

Gitara akustyczna to zawsze dobry wybór na początek. Jest tańszym rozwiązaniem i nie wymaga dodatkowego sprzętu. Warto jednak pamiętać, że gra na tym instrumencie jest nieco trudniejsza. Wynika to z konstrukcji instrumentu oraz jego twardszych strun. Biorąc więc pod uwagę niższy koszt gitary akustycznej, przy zakupie warto zanieść ją do lutnika, który wyreguluje ją specjalnie dla wygody młodego muzyka. Gitara ta najlepiej sprawdzi się w gatunkach takich jak indie, pop oraz na każdym ognisku.

Bardzo popularna ostatnio gitara basowa będzie dobrym wyborem dla dziecka, które od najmłodszych lat jest wyczulone na rytmikę. Będzie to również dobry wybór dla dziecka chcącego grać głównie w zespole. Utrzymanie rytmu jest niezmiernie ważne w muzyce, a dobra gra na gitarze basowej może otworzyć drzwi do wielu nowych zespołów. Instrument ten sprawdzi się więc w większości gatunków muzycznych.

Jaka gitara dla początkujących?

Wybór gitary dla dzieci początkujących powinien być więc uzależniony od preferencji dziecka. Najlepszą zasadą będzie tu sprawdzenie, czy początkujący muzyk jest już w stanie utrzymać daną gitarę w poprawnej pozycji i może złapać najprostsze chwyty. Jeśli okaże się, że gitara jest za duża, warto spytać sprzedawcę sklepu o model mniejszy, bo na szczęście są też takie. Kolejną rzeczą jest twardość strun. Gitara elektryczna z reguły ma bardziej miękkie struny niż gitara akustyczna. Gitara basowa jest natomiast odrobinę większa, nawet w jej mniejszym formacie.

Czy warto zacząć naukę gry na gitarze dla dzieci online?

Naukę gry na gitarze najlepiej zacząć zaraz po tym, kiedy dziecko będzie do niej chętne. Zagwarantuje to większe zaangażowanie. O tym jak zacząć naukę gry na gitarze najlepiej powiedzą naturalne preferencje przyszłego muzyka. Jeśli dziecko jeszcze się wstydzi lub nie ma z kim grać, warto rozważyć naukę gry na gitarze online. Jest to dobre rozwiązanie również dlatego, że w internecie jest dzisiaj wiele poradników do samodzielnej nauki. Dla dziecka początkującego jest to więc dobra alternatywa, ponieważ nie musi jeździć na lekcje poza dom. Dla rodzica natomiast korzyść wynika tu z ograniczenia kosztów dojazdów oraz samych lekcji. Zawsze należy jednak pamiętać, że dziecko samo musi chcieć uczyć się grać. Wtedy nauka przyniesie najwięcej efektów, a inwestycja się nie zmarnuje.

Naukę gry na gitarze w przypadku dzieci należy więc zacząć, kiedy tylko początkujący muzyk wykaże takie zainteresowanie. Warto wtedy dołożyć starań, aby początkowy kontakt z gitarą był jak najlepszy, a pierwsze chwyty nie zniechęciły dziecka do gry na gitarze.

Udostępnij:

2 comments

  1. Janko 7 listopada, 2022 at 13:26 Odpowiedz

    Z małym dzieckiem można zacząć naukę od gry na ukulele, jak się dziecku spodoba i podrośnie to można się przerzucić na akustyk 😉

  2. nauczycielka 1 grudnia, 2022 at 10:13 Odpowiedz

    Muzyka świetnie wpływa na rozwój dziecka i warto proponować i pokazywać różne instrumenty. Jeśli zainteresuje się gitarą to świetnie, ale jeśli dziecko nie będzie zainteresowane to warto spróbować czegoś innego 🙂

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *