Edukacja i rozwój

Jakie skrzypce dla dziecka, które dopiero uczy się grać?

Skrzypce na podłodze

Twoje dziecko dopiero zaczęło przygodę ze skrzypcami albo chce spróbować? Przedstawimy, gdzie szukać odpowiedniego instrumentu, jakie akcesoria są najważniejsze. Podajemy także szacowane koszty pierwszej skrzypcowej wyprawki.

Dzieci powinny się uczyć muzyki już od najmłodszych lat. Według teorii Edwina E. Gordona mózg dziecka traktuje muzykę jak język obcy, którego można się nauczyć. Podczas badań odkrył on, że ludzie, ucząc się jej, posługują się podobnymi procesami co przy nauce języka. Najważniejszy dla rozwoju dziecka to czas prenatalny i pierwszy rok życia. Warto więc zaznajamiać go z muzyką już od samego początku, dzięki czemu łatwiej będzie mu wykrywać myślenie muzyczne. Jeśli zastanawiasz się nad zajęciami tego typu dla malucha, ale nie wiesz, które wybrać, możesz przeczytać nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jaki instrument wybrać dla dziecka. Niżej poszerzamy informacje, które dotyczą skrzypców.

Jak kupić skrzypce?

Przede wszystkim, trzeba kupić skrzypce dobrej jakości. Prawdopodobnie, kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę „skrzypce”, mogą pojawić się altówki, ale to nie są te same instrumenty, mimo że należą do grupy instrumentów smyczkowych. Swoim wyglądem przypominają skrzypce, jednak różnią się one w budowie. Altówka jest większa, ma też łagodniejszy ton, melodia jest niższa i głębsza niż brzmienie skrzypiec. Nie polecamy więc kupna przez internet. Warto skrzypce zobaczyć na własne oczy, by ocenić ich jakość. Kolejną sprawą jest to, że, kupując online, można trafić na plastikowe skrzypce, tego pewnie nie chcesz.

Jakie skrzypce dla dziecka, które dopiero uczy się grać?

Sprawa jest prosta, możesz zapytać nauczyciela, jakie skrzypce proponuje twojemu dziecku. Jest szansa, że wskaże drogie skrzypce, ale nie załamuj się. Możesz śmiało kupić używane. Skrzypce są trwałe, a w razie wypadku, łatwe do naprawy. Gdzie szukać używanych instrumentów? Na grupkach na Facebooku, na serwisach ogłoszeniowych. Można się też wybrać do najbliższej szkoły muzycznej i spojrzeć na tablicę ogłoszeniową, może ktoś akurat sprzedaje skrzypce. Sam też możesz się ogłosić, że chętnie skrzypce odkupisz. Kolejną opcją jest odwiedzenie lokalnego lutnika i spytanie o skrzypce dla początkujących, jest spora szansa, że znajdzie się coś dla twojego dziecka. Pamiętaj tylko o odpowiednim rozmiarze, ponieważ skrzypce dobiera się do wzrostu. Nie możesz kupić dziecku skrzypiec dla dorosłych z nadzieją, że starczą na dłużej. To tak niestety nie działa.

Co jest potrzebne do nauki na skrzypcach?

Skrzypce to nie jest jedyna rzecz, jaką będzie potrzebowało twoje dziecko. Potrzebujesz też zakupić smyczek, drewniany, zasada jest taka: im lepsze drewno, tym lepszy smyczek. Najczęściej kupowane są smyczki z fernambuku. Na rynku możemy kupić smyczki gładkie i ośmiokątne. Zapytaj nauczyciela, który smyczek poleca dla twojego dziecka. O smyczek jednak trzeba dbać, do niego będzie nam potrzebna kalafonia. Kolejna ważna rzecz, która mocno ułatwi twojemu dziecku naukę – podbródek, ponieważ skrzypce nie są wygodnym instrumentem. Do podpórki trzeba dokupić tak zwane żeberko, to podpórka, między ramieniem a skrzypcami. I oczywiście, wszystko trzeba schować w futerał odpowiednio dobrany do rozmiaru skrzypiec.

Udostępnij:

2 comments

  1. Julka 13 lipca, 2022 at 13:26 Odpowiedz

    Używane skrzypce ok, ale moim zdaniem nie powinno się stawiać na bardzo tanie rozwiązania. Dziecku może się na nich źle grać i szybko zniechęci się do lekcji.

    • Wera 16 września, 2022 at 13:10 Odpowiedz

      Też tak myślę. Pamiętam jak zaczynałam grać na gitarze, którą dostałam po mojej cioci. Stara, kupiona od jakiegoś chłopa na straganie, a potem nie mogłam jej nawet nastroić na porządnie, żeby dobrze grała przez pół godziny. Kupno takiego instrumentu często tylko zniechęca do grania.

Odpowiedz na artykuł

Your email address will not be published. Required fields are marked *